Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Mýtus o kvalifikovaných

3.9.2007
Rakousko se plně otevře kvalifikované pracovní síle z nových členských zemí Evropské unie již v roce 2009, tedy za necelý rok a půl. Původně náš jižní soused nechtěl uvažovat o žádných mezistupních a měl se plně otevřít jakékoli (tedy i nekvalifikované) pracovní síle z nových členských zemí unie v roce 2011.
Ačkoli je rakouská vláda poháněna vlastním zájmem (chybějí inženýři, strojaři, oceláři apod.), z hlediska našich vzájemných vztahů, které na tom nejsou zrovna nejlépe, jde o pozitivní krok. Každá o něco větší otevřenost je prostě správná: posílí se vzájemné vztahy i poznání.
Jenže je tu rozdíl a v něm i pointa. Kdysi proudily do Vídně pokojské, kuchařky a kočí, tedy pracovní síla málo kvalifikovaná. Dnes by v Rakousku stáli o naše strojní zámečníky a projektanty. Rakouská vláda jen opakuje sociálně inženýrskou mantru, mimochodem stejnou jako vlády dalších zemí. Čím více ekonomiky stojí na levné a nekvalifikované pracovní síle z východu (stavebnictví, úklid, maloobchod), tím víc se vlády pokrytecky tváří, že dovážet je třeba hlavně odborníky, jako by nekvalifikovaní zapáchali. Ve finále půjde o to, jaké Rakušané nabídnou našim odborníkům platy. Nějaký odliv kvalifikované síly do Rakouska nelze však čekat: statistika to sotva zaznamená. To by se Rakušané museli otevřít Ukrajině nebo Rumunsku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.