Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Na sever, nikoli na jih

HN.IHNED.CZ  19. 6. 2007  

Vláda se včera zabývala korupcí v zemi. To je dobrá zpráva. Už jen proto, že každá diskuse o úplatkářství zakončená nějakým výstupem je užitečná - boj s ním vždy začíná neúnavným opakováním mantry, že jde o věc nemravnou a hodnou vymýcení. Je tu však i několik ale.

Pokud je u nás za korupci ročně odsouzeno (většinou podmíněně) dvacet lidí ze stovek obviněných, evidentně cosi nefunguje. O korupci se říká, že jí ubývá na sever a na západ, přibývá na jih a na východ. Jsme-li geograficky někde uprostřed, měli bychom se zatraceně snažit nepodlehnout neblahému jihovýchodnímu silovému poli.

Kde začít? Předně se osvědčilo nevymýšlet novinky, ale hledat poučení v zemích, kterým se podařilo v boji s úplatkářstvím už něco dokázat. Počínaje Singapurem, kde je jeho míra nulová, až třeba po Slovensko, kde ustavili pro korupční kauzy zvláštní soud.

Dále je důležité zahodit ideologické brýle. Nestačí malý a jednoduchý stát (ideál pravice) ani represe (ideál levice). Musíme žádat a kombinovat obojí.

A konečně do třetice: pokud se má podařit boj s "malou korupcí", je třeba občas odhalit i nějakou tu velkou. To se u nás ještě nepodařilo. To budeme donekonečna stavět dálnice třikrát dráž než ve světě a jenom nad tím krčit rameny?

Bez vlády, která jde příkladem, se ale sotva něco pohne. A jak brát zprávu o korupci vážně, když jednání kabinetu včera řídil z úplatkářství obviněný Jiří Čunek?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.