Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Na vrahy se musí tvrdě

HN.IHNED.CZ  23. 7. 2007

Diplomatická válka mezi Británií a Ruskem přerostla koncem minulého týdne ve slovní konfrontaci mezi Západem a Ruskem. Promluvila totiž i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Jasně vyzvala Rusko, aby vydalo Británii Andreje Lugového, důvodně podezřelého z otravy Alexandra Litviněnka. Postavila se tak ruské strategii, která chce důsledky vyšetřování politické vraždy vykreslovat pouze jako diplomatickou tahanici.

Nejde ale jen o vydání "traviče" Lugového, ale například i o to, že zástupci Scotland Yardu nebyli během návštěvy Moskvy vpuštěni prakticky nikam a spolupráce ruských orgánů byla takřka nulová. Západ je zjevně silně znepokojen tím, že by si Rusko mohlo zvyknout na to, že má jakési právo vyřizovat si účty s kritiky a nepohodlnými osobami za vlastními hranicemi.

Bývá zvykem, že novináři vyzývají politiky k principiálnosti, ale jako bychom dnes byli mnohdy svědky opaku. Tak například týdeník The Economist upozorňuje politiky, že Rusku je třeba odolávat, ale zároveň s ním dělat byznys. Ten skutečný i ten bezpečnostní: boj s terorismem, Írán, Střední východ. Toho si je ale britská vláda jistě dobře vědoma, je ale jen dobře, že o byznysu s Moskvou teď nemluví a zatím jedná docela tvrdě, nikoli opatrnicky. (Obavy z obnovy studené války jsou liché. V 70. a 80. letech se stávalo, že diplomati byli vyhošťováni rovnou po desítkách.)

Není náhodou, že poněkud couvat začala v posledních dnech Moskva. Prezident Putin věří, že rusko-britské vztahy budou brzy normální a celá záležitost je podle něj pouhá "minikrize".

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.