Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Naši zmatení (ne)kuřáci

HN.IHNED.CZ  7. 3. 2007  

Poslanec Boris Štastný se snaží už bůhví pokolikáté protlačit parlamentem protikuřácký zákon, který se bude o něco více blížit zdravému rozumu. Uspěje někdy?

Každý vidí, že naše současná legislativa regulující kouření je absurdní. Když si zapálíte pod širým nebem někde na venkovské zastávce, kde vane svěží vítr odkudsi ze strnišť, dostanete pokutu jako Brno. Když se chcete naobědvat či navečeřet v restauraci, může vám soused u stolu bafat do obličeje třeba i smrad z černého tabáku, ze kterého je člověku na zvracení. Jede-li kuřák přes celou republiku vlakem, nesmí si na větraném nástupišti někde v České Třebové doplnit dávku nikotinu půlkou cigarety. Chytne nerva, rozbije popelník, natrhne sedačku a vynadá spolucestujícím.

Obavy ze ztráty tržeb v restauracích se po zákazu kouření povětšinou nevyplnily. Ani v New Yorku. Naopak roste počet lidí, kteří večer v podnicích utrácejí také za dobré jídlo a restauratéři jsou spokojeni. Kupodivu příliš neklesá ani spotřeba cigaret, tedy ani celkový výnos ze stále vyšších spotřebních daní. Teenagerům chutná zakázané ovoce a navíc tabáková cigareta, jak známo, prodlužuje efekt marihuany. Těm, co holdují THC, se líbí i hloučky kuřáků před podniky. Dřív bylo policii zřejmé, že se kouří tráva, ale dnes se vyznavači lehké drogy mezi tabakisty ztratí.

Proč to našim zákonodárcům tak špatně jde? To je jako se vším. Do politiky se chodí vydělávat, naslouchat lobbistům, poslanci neumí jazyky, nečtou si a málo jezdí na zkušenou do světa.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.