Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Návrat kakaového velmože

HN.IHNED.CZ  24. 4. 2007

Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus se vrací do vedení sociální demokracie. Podtext takové zprávy je jasný: před někdejším "doyenem" dolní komory českého parlamentu (v poslaneckých lavicích zasedal už od konce 80. let) se opět otevírá volná cesta do malostranských paláců.

Sociální demokracie vychází nyní z toho, že v rámci "kakaové aféry" se Michal Kraus nedopustil ničeho nezákonného. Ani policie, ani státní zastupitelství ho z ničeho neviní. Budiž. Zůstává ale nade vši pochybnost, že "kakaový velmož" Kraus prováděl věci, které nejsou slučitelné s prací vrcholného politika.

Za prvé nejsou poslanci od toho, aby reprezentovali podnikatele na zahraničních cestách a dodávali jejich obchodům legitimitu. Buď se člověk živí (ne)schvalováním zákonů a související činností, nebo se motá kolem pochybného byznysu. Je nepřijatelné, aby poslanci krájeli dort na ghanské privatizační agentuře, nechali se u toho fotit a podpisovali se "z legrace" jako "direktor". A už vůbec nelze akceptovat, aby poslanec posílal miliony do Afriky z účtu vlastní matky. Až bude kdokoli posílat kamkoli miliony pochybného původu z účtu své babičky a začne jej vyšetřovat policie i finanční úřad, může opáčit, že si počíná stejně legálně jako Michal Kraus.

Je to jen vnitřní věcí ČSSD? Ne tak docela. Šéfové stran přepečlivě sledují, co se toleruje u konkurence i u sousedů. Krausův návrat bude mít tedy vliv na to, co je v naší politice akceptovatelné a co nikoli.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.