Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nečasovo přitvrzení

HN.IHNED.CZ  15. 6. 2007

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas v dnešním rozhovoru pro HN oznamuje, že přitvrdí v systému sociální pomoci. Lidé, kteří jsou bez práce déle než rok, budou mít nárok jen na existenční minimum. To je v současné době pouze dva tisíce korun.

Jak to bylo doposud? První půlrok bez práce znamená podporu v nezaměstnanosti, další půlrok životní minimum. I dnes obce mohly vyplácet po roce jen existenční minimum; ale jen v případě, že lidé nespolupracovali s úřady, nedávali nahlédnout do své majetkové situace, nechtěli chodit na veřejné práce. Pokud spolupracovali, mohli dostávat životní minimum třeba deset let.

Nečasův návrh lze pochválit, ale... Stát by se zároveň musel víc věnovat dotovaným pracovním místům a motivovat obce k vypisování programů veřejných prací, kde si lidé mohou přivydělat. Nečas si musí také rozmyslet, zda navržený systém neublíží například starším ženám před důchodem, které by pracovat chtěly, ale skutečně místo neseženou. Mají jít do předčasného důchodu?

Návrh je radikálnější než většina ostatních věcí, které Topolánkova vláda zařadila do "batohu" změn; podle ministra se tak stalo na návrh přeběhlíků Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Zajímavé. Je-li "nejslabší článek" koalice takto radikální, proč není celá reforma odvážnější? Proč ministr tak důležitou věc nepředložil už v prvním čtení? A proč ji vlastně vláda nemá v programu? Další důkaz, že se reformy-nereformy domýšlejí za pochodu. Jen aby se nově zrození liberálové Melčák s Pohankou sami sebe nezalekli. A aby se nezalekl sám ministr Nečas.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.