Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nechte zástupce být

HN.IHNED.CZ  10. 8. 2007

ČSSD se v reakci na vyústění kauzy Čunek nechala slyšet, že by státní zástupci měli získat větší nezávislost na státu. Největší opoziční strana prý připraví v tomto směru legislativní návrhy. Není to dobrý nápad. Nepleťme si zásadní věci: státní žalobci nejsou soudci, přestože jsou u nás mnohdy nepřesně označováni za součást "justice". Kromě toho, že se státní zástupce řídí zákonem, reprezentuje také cosi jako státní zájem, určitou poptávku státu. Od toho slovo "státní" v názvu institutu.

V takových Spojených státech mají sice odlišný právní systém, přesto, nebo možná právě proto, nám pohled tam může mnohé osvětlit. Nejvyšší státní zástupce je v USA členem vlády, státní zástupci v mnoha státech unie jsou dokonce funkce volená. Prezident může zdůraznit, že ta a ta kriminalita se příliš rozmáhá, je ohrožena důvěra v systém a stát proti ní musí razantně a prioritně zakročit. To se přesně stalo v souvislosti s defraudacemi a skandály typu Enron, Worldcom. Aktéři sedí dávno ve vězení. Při pohledu na výši rozsudku a rychlost vyšetřování by český tunelář zesinal.

U nás dosud bohužel vládne tupý právní pozitivismus a jalové chroustání paragrafů. Kdyby byla nezávislost státních zástupců v této zemi posílena, budou mnozí z nich půl roku vrtat v krádeži špendlíku a nechají s klidem ležet miliardovou korupci. Určitá míra zdravé závislosti na státu však v žádném případě nesmí znamenat ovlivňování jednotlivých případů exekutivou, osvobozování či obžalovávání na politickou či jakoukoli jinou objednávku.

Tak nahlížejme i postup Renáty Vesecké. Respektovaní právníci v této zemi se přou o to, zda byla výměna zástupce v kauze Čunek legální či nikoliv. Důležité je, že byla ojedinělá. Vesecká se může bránit jedině s ohledem na to, že si právní řád v tomto bodě vykládá jinak než její předchůdkyně Marie Benešová. V tom případě by mělo být ode dneška běžné, že státní zástupce bude vyměňován z místa nejvyššího běžně, v každém případě, který zavání neobjektivním přístupem. To se, bohužel, zatím neděje.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.