Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nejlépe je zemi otevřít

HN.IHNED.CZ  23. 4. 2007

Je pozoruhodné, že kdokoli je ve vládě, pak přijde-li na řadu imigrační politika, stane se každý ministr sociálním inženýrem. To se zjevně děje i ministru Římanovi, který by rád dovezl do země nejen programátory, ale i soustružníky. Zájemcům o tuto práci chce zjednodušit a urychlit vyřízení žádosti o pracovní povolení. Je sice dobré a rozumné, když státy a vlády vyhlašují systém, pilíře a opěrné body imigrační politiky, v našem případě by ale bylo nejlepší, kdyby se náš stát plně otevřel všem, kteří se u nás chtějí usadit a pilně tu pracovat.

Lidé, kteří jsou ochotni opustit své bydlo někde na východě a podstoupit dobrodružství a riziko spojené se životem v neznámé zemi, jsou zpravidla a v naprosté většině lidé pilní, pracovití, lidé se silnou vůlí, představivostí a vizí lepší budoucnosti vlastní rodiny. Bez ohledu na národnost a kulturu, ze které pocházejí. Na takových lidech žádná společnost netratí. V první generaci mají třeba obchůdek, v druhé samoobsluhu, šetří, posílají děti na studia, a ty programátory už mohou dělat jejich děti a vnoučata.

Úplně liberální systém je jistě lepší než nejrůznější pilotní projekty na dovoz pár set tureckých zubařů a kazachstánských soustružníků, které kontrolují a vymýšlí armády úředníků, kteří jsou nakonec vždy pozadu za vývojem trhu a poptávky. Pokud bude státní úřednictvo poskytovat flexibilní servis, potom si každá firma či vědecké pracoviště potřebné lidi rychle doveze. A stát na to dá pouze razítko.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.