Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Neklid pocítíme i za naší pecí

18.9.2007

Krize, kterou odstartoval americký hypoteční trh a která pokračuje poklesem důvěry na akciových a úvěrových trzích, vstoupila do další etapy.

Mervyn King na ráně

Klasický útok na banku západní svět dlouho nezažil. Fronty vyplašených vkladatelů jsme zažili u nás, ve východní Asii, Argentině i Rusku. Ale v Anglii?
Přesně to se ale stalo minulý týden, když vyšly najevo problémy páté největší hypoteční banky Northern Rock. Guvernér Bank of England Mervyn King se rozhodl banku vykoupit. Jenže byl to právě on, kdo kritizoval Evropskou centrální banku (ECB) za to, že napouští do bankovního systému likviditu. Podle Kinga se tak dopouštěla morálního hazardu a zasela semena horších krizí v budoucnu.
King teď ale sám udělal něco nebezpečnějšího. ECB půjčovala krátké peníze na mezibankovním trhu a nezachraňovala žádnou konkrétní banku. Northern Rock ovšem není spořitelna, kde mají obyčejní lidé úspory, ale velmi agresivní hypoteční banka. Komentátor FT Wolfgang Munchau včera napsal, že »je to banka, která vám půjčí na dům s rezervou na auto«. Jenže náklady riskantního podnikání teď ponese poplatník.

Sarkozy útočí

Za povšimnutí stojí i vystoupení francouzského prezidenta. Nicolas Sarkozy se na setkání představitelů eurozóny v Portu pustil do kritiky ECB za to, že se pokoušela zachránit trhy injekcemi v řádu stovek miliard eur. Prý tak pomohla jen finančním spekulantům, aniž by ulehčila život podnikatelům, kteří potřebují snížit úrokové míry.
Fakt, že francouzští prezidenti svádí na ECB ekonomické problémy své země, má tradici. A Sarkozy se bohužel neliší. Situace je ale citlivá. Pokud se krize důvěry nezlepší, je možné, že ECB bude dodávat likviditu znovu. A není vyloučeno, že ji okolnosti dotlačí ke snížení úrokové míry. Jenže pak to může vypadat, jako by banka ustupovala politickému tlaku. ECB čekají těžké časy a potřebuje sebevědomí spíše posilovat.

Greenspan promluvil

Před zasedáním Fedu promluvil jeho bývalý předseda Alan Greenspan. Šokoval trhy tím, že propad cen nemovitostí může být podle něj i dvouciferný. Jenže zatím se ceny nemovitostí v USA zhroutily jen o tři procenta! Greenspan mimo jiné také naznačil, že euro by mohlo časem nahradit dolar jako hlavní rezervní měna. Korekce cen nemovitostí, kterou Greenspan naznačuje, by se neobešla bez citelné recese. Ta je už v tuto chvíli pravděpodobná. Analytici se zabývají tím, zda krize důvěry přejde ve fázi vyrovnávání globálních nerovnováh. Jenže devalvace dolaru není pro Evropu ani Asii vítězstvím. Amerika je největší světový spotřebitel a Evropanům se nakonec prodraží vývoz.
Tak se nakonec dívejme i na zhodnocování koruny vůči dolaru: pravda – růst cen ropy tolik necítíme a zlevní se nám výlety do New Yorku. Jenže v konečném důsledku se může zpomalit i náš růst.

Česko není ostrov

Je zvláštní, že v Česku se tváříme, jako by se nás ty dramatické události netýkaly. Dokonce se nám zdá, že zmatek ve světě může být jedním z faktorů, které posilují korunu vůči euru. Jsme ale malou otevřenou ekonomikou a pokud finanční krize oslabí růst v západní Evropě, oslabí i ten náš.
Navíc: na příkladu banky Northern Rock vidíme, že do problémů se může rychle dostat i ústav, který neinvestoval horem dolem do riskantních amerických hypoték. Tím se ale přece i u nás holedbáme: že jsme si nespálili prsty a nebyli jsme tak hloupí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.