Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Německý ordnung a my

27.8.2007
P o dlouhých dvaceti letech oznámilo Německo rozpočtový přebytek. Jde sice »jenom« o pololetní výsledek, ale do konce roku asi nedojde k zásadní změně. Je to průlomová zpráva pro největší evropskou ekonomiku, pro eurozónu i pro německé občanské a národní sebevědomí.
Není pochyb, že za nepořádek ve veřejných financích se Němci hluboce styděli, stejně jako za nedodržování mezinárodních závazků a pravidel eurozóny. Dvacet let je dlouhá doba (málem jedna generace) a už to skoro vypadalo, jako by Němce začaly opouštět vlastní geny, už se zdálo, že si na dosti zaneřáděný grunt zvykli. Trvalo to dlouho, ale severozápadní sousedé dnes dokazují, že vlastní jim je dvůr čistý a uklizený. Uplynulých sedmnáct let bylo anomálií vzniklou sjednocením. To mělo astronomické náklady: mnohonásobně vyšší, než jakýkoli ekonom odhadoval.
Němci teď dokázali využít hospodářského oživení k předpisovému chování. Tamější ekonomika je nyní na špici konjunktury, rychleji už neporoste. Je také možné, že si světová finanční krize vybere svoji daň a růst trochu zpomalí. Na případné horší časy si ale Němci právě vytvořili rezervu. Činí tedy opak toho než my. Naše ekonomika už řadu let vesele roste, ale přitom se už léta potýkáme se schodky a dluhy nesnižujeme (mimochodem - podobně jako my si počínají za vlády George W. Bushe i USA).
Průlom v Německu se odehrál pod taktovkou velké koalice. Ta sice nepřinesla závratné reformy a škrty, ale dokázala zvýšit DPH o tři procenta. To by se vládě se slabou většinou nepovedlo.
Nikdo netvrdí, že je Německo zdravé a vyléčené: stále potřebuje lepší školství a vědu, reformu bankovnictví, rozvinutější služby, flexibilnější pracovní trh apod. To vše mají v USA. Jenže nad chronickou neschopností Američanů škrtnout jediný pořádný federální výdaj svět už delší dobu nevěřícně kroutí hlavou.
Inu, každý má a umí něco. My ale nemáme ani americkou vědu, ani německý smysl pro pořádek.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.