Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nemocenská až po třech dnech

HN.IHNED.CZ  26. 1. 2007

Na ekonomii jako disciplíně je skvělé to, že nenabízí černobílý pohled na svět. Nic není jen dobré nebo špatné, vše má své náklady a výnosy, které si při přípravě rozhodnutí jednotliví hráči propočítávají či alespoň odhadují. Někdy dobře, někdy špatně.
Platí to i pro návrh ministra Petra Nečase, aby první tři dny nemocenské nebyly nemocnému nikým proplaceny. Na první pohled se zdá jasné, že Nečasův návrh je jasně výhodný pro zaměstnavatele. Zaměstnanci si pro přežití v případě onemocnění budou muset vytvářet drobné finanční rezervy nebo vybírat dovolenou. Přitom na podzim ještě zaměstnavatelům hrozilo, že výplatu nemocenské budou namísto státu po první tři dny zajišťovat oni.
Bude to ale opravdu pro firmu tak jasně výhodné? V praxi to může vést k tomu, že v prvních dnech nachlazení, kdy je člověk nejvíce nakažlivý, se bude raději vláčet do práce, než aby zůstal doma. Bude chrchlat a prskat i na své kolegy. Až je nakazí, ti budou také raději dál chodit do práce a záhy nakazí zase další...
Pracovní výkon (či kvalita odevzdané práce) nachlazeného člověka je zpravidla mizerný. Neléčení a přecházení chřipek či viróz vede k tomu, že se nemoc přehoupne do nemoci dlouhodobější. Firma takto může dlouhodobě poškodit značnou část pracovní síly, do které předtím významně investovala. V Zetoru Brno nedávno noví vlastnici zavedli příplatek těm, kdo nestonají. Bylo by důležité vědět, jak se podobné přístupy osvědčily.
A ještě něco: strop nemocenské je v tuzemsku asi třináct tisíc měsíčně. Lidé, kteří mají střední či mírně vyšší příjmy (a musí splácet například hypotéku), si nějaké "stonání", natožpak "simulování" nemohou vůbec dovolit.
Zneužívání nemocnosti se týká prakticky a výhradně nejnižších příjmových vrstev. Je otázka, proč soukromí zaměstnavatelé nápadně vysokou nemocnost mezi zaměstnanci s nízkými příjmy vůbec tolerují. Pravidelné stonání v pondělí a v pátek bylo běžné za komunismu, proč by ho měl ale tolerovat soukromník? To je na podrobnou analýzu, která zatím schází.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.