Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nežádoucí východňáři

HN.IHNED.CZ  29. 6. 2007

Evropská centrální banka (ECB) údajně nedoporučí vstup Slovenska do eurozóny od ledna 2009. Není to zatím oficiální - to jen agentura Reuters publikovala neveřejné memorandum. Je přitom docela dobře možné, že jej získala v rámci "řízeného úniku informací". Slovensko sice plní inflační kritérium úspěšně a s rezervou, ECB si ale myslí, že pod Tatrami potlačují inflaci "uměle". Ač je to na první pohled odtažité téma, jde o jednu z nejdůležitějších událostí posledních dní.

Dosud to totiž vypadalo, že maastrichtská kritéria platí přesně tak, jak jsou napsána - a pokud je nějaká země plní, pak je prostě do měnové unie bez dalšího přijata. Když nedávno ECB nepřijala Litvu, šlo o rozhodnutí nečekané a přísné - vždyť pobaltská země neplnila inflační kritérium o pouhou desetinu procenta. A teď přichází se Slovenskem případ ještě daleko přísnější: už nestačí pouhé plnění stanovených cílů, unie začíná zkoumat i to, zda je dlouhodobě udržitelné. Takové podmínky ale otevírají prostor všemožné "kreativitě". ECB třeba řekne - uměle potlačujete mzdy ve státní správě (jak to přesně dokázat?). Nebo - verbálně působíte na distributory energie, aby nezvyšovali ceny (to ale dělá každá vláda).

Česko se tedy evidentně může začít připravovat na daleko přísnější (a kreativnější) interpretaci vývoje jeho rozpočtových schodků. Příklad? Nyní rostete rychle, ale až se váš růst jednou zpomalí, jak udržíte schodek pod kontrolou? Je to jasný signál: elitní euroklub si "východňáry" ve svých řadách nyní nepřeje. A bude proto dělat vše, co je v jeho silách.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.