Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nohavica, StB a 17. 11.

16.11.2007
Skutečnost, že písničkář Jaromír Nohavica spolupracoval s StB - respektive jí podal informaci o vídeňském setkání s Karlem Krylem - znovu plní stránky novin. Blíží se výročí sametové revoluce a Jaroslav Hutka složil proti Nohavicovi song.
Právo soudit má jen ten, kdo prošel podobnou zkouškou, byl lámán ke spolupráci a obstál.
Mnohé Hutkovy písničky se stavěly proti normalizačnímu režimu a Hutka byl pak tlačen ke zdi tvrději než Nohavica. Zvládl to se ctí. (Jiná věc je, jestli se mu písnička hudebně a textově povedla - myslím, že ne).
Co smí Hutka, může si dovolit málokdo. Určitě ne bývalí komunisté, svazáci a agenti, kterých je v českých novinách požehnaně. I osmnáct let po pádu komunismu se zdá, že společnost pochopila málo o své spoluvině. Nejhorší jsou agenti StB. Na ty si dnes troufají i členové KSČ, kteří být agenty nemuseli. Konformní a nenápadné občany StB přitom ke spolupráci zpravidla nelámala, vybírala si raději lidi neklidné, čouhající, kreativní.
Málo se připomíná, že 99,98 % občanů chodilo k volbám, miliony lidí byly členy ROH, SSM, chodily demonstrovat na 1. máje, poskakovat na spartakiádu, vyvěšovaly ruské vlajky a podepisovaly vojenské přísahy (věrnost SSSR). Státní svátek 17. 11. je dobrou příležitostí vzpomenout si, na čem a na kom Husákův režim vlastně stál.
Příběh Jaromíra Nohavici je vlastně jenom smutný a chytlavý, nikoli však zcela podstatný.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.