Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Nuda v ČSSD

HN.IHNED.CZ  26. 2. 2007

Vsobotu naposledy zasedal ústřední výkonný výbor sociální demokracie před jejím březnovým sjezdem. Zároveň šlo o první důležité setkání vedení strany poté, co je jasné, že socialisté zůstanou nějakou dobu v opozici.

Je tedy zvláštní, že právě v tuto chvíli se ČSSD soustředí na otázky vnitrostranické demokracie a zastoupení žen. Asi jde o zastírací manévr. Kdyby se v partaji vážně diskutovalo o opoziční strategii nebo se hodnotila povolební vyjednávání, asi by vypluly na povrch rozbroje, které si Jiří Paroubek před sjezdem nepřeje.

Potřebuje ČSSD více vnitrostranické demokracie? Strana potřebuje především modernější a reformnější vedení. Potřebuje přestat vypadat jako partaj otylých funkcionářů, kteří po listopadu 1989 zahodili komunistické legitimace, protože přestaly být výhodné. Pravda - Jiří Paroubek v KSČ nebyl, v rámci Národní fronty si ale osvojil funkcionářský slovník do té míry, že se stal základem jeho osobnosti. Ani takový Lubomír Zaorálek v KSČ nebyl, naopak se za komunismu zúčastňoval nezávislých aktivit. Jenže za dychtivý a lačný antiamerikanismus, který Zaorálek v poslední době předvádí, by se nemuseli stydět ani mnozí komunisté.

České politické strany mají málo členů, a ti většinou představuje tvrdé ideologické jádro: v našem případě staromódní, staroodborářské vidění světa. Posílení demokracie v takových podmínkách nemusí automaticky znamenat posílení vyšší kvality. V případě ČSSD může dokonce znamenat utužení pozic lidí, kteří tuto partaj chápou jako hráz proti reformám.

Všechny české politické strany potřebují přísun nových svěžích elit, mladších lidí, kteří mají lepší vzdělání a byli ve světě - ať již pracovně nebo na studiích. Platí to i pro ČSSD. Té stárne elektorát i členstvo. Strana potřebuje vizi a dynamické vedení, které bude mít odvahu jít proti ztuhlým názorům členské základny. Permanentní vnitrostranická referenda modernitu a mladé lidi nepřivábí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.