Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O dabingu, Kočárníkovi a žních pro daňové poradce

HN.IHNED.CZ  13. 4. 2007  

Nezaměstnanost v České republice v březnu rekordně poklesla. Bez práce je již "jenom" 7,3 procenta obyvatelstva. Krom toho, že vzniká tlak na zvyšování mezd, v řadě sektorů nelze sehnat lidi.

Ty tam jsou doby, kdy ukrajinští dělníci byli doménou stavebnictví, respektive toho "nešpinavějšího" segmentu stavebnictví (úklid, bourání). Na ukrajinskou pracovní sílu se dnes spoléhá české zemědělství, potravinářství, strojírenství. Stále více Vietnamců a Číňanů působí v maloobchodě.

Obnažuje se důležitý paradox české ekonomiky. Zásadním prorůstovým faktorem je reálná flexibilita pracovního trhu, založená na obcházení či nedodržování zákonů. Kdyby byly dodržovány, už by se úzká hrdla hospodářství dávno ucpala. Značná část Ukrajinců je tu nelegálně, pracovní povolení cizinců se často prodlužuje nebo získává za úplatek, běžně se nedodržuje ani bezpečnost práce, ani minimální mzda, ani pracovní doba.

Pro ekonomiku je to zdravé a prospěšné, ale má to své náklady: nedodržování zákonů bereme jako samozřejmost. Podobně jako s bodovým systémem. Koho dnes vzrušuje, že se nesmí telefonovat při řízení auta? Otázka je, kam taková společnost může dospět.

Žeň pro daňové poradce

Skutečnost, že se daňové přiznání ani po reformě nezjednoduší, je zřejmý fakt. Vláda nechce zrušit nejrůznější odpočty a slevy na daních, pouze je omezí a změní. ODS před volbami slibovala, že daňové přiznání bude mít jednu stránku.

Pokud je Kalouskem koncipovaná reforma předkládána jako něco trvalého, bude mít celý průmysl daňového poradenství v prvním roce po zavedení změn žně. Pravidla se budou přepisovat, bude se měnit účetnictví a formuláře. Druhá možnost je, že reforma je jenom první krůček, že další změny teprve přijdou. Pak budou mít poradci žně i v dalších letech.

Dabingový herec na scéně

Ivan Kočárník, muž se "sametově mužným hlasem dabingového herce" (tak byl kdysi propagován ve volebních letácích ODS) a bývalý ministr financí, je znovu na scéně. V dozorčí radě České pojišťovny již skončil, nyní bude opět reprezentovat stát, a to jako předseda dozorčí rady ČSA.

Funkce šéfa dozorčí rady je především funkcí přísného kontrolora, jenže zrovna jako státní kontrolor se Ivan Kočárník na ministerstvu financí v 90. letech moc nepředvedl. Naslouchal lobbistickým skupinám, podcenil (podle všeho vědomě) význam a důležitost regulace kapitálového trhu. Umožnil transformaci investičních fondů na holdingy (není se čemu divit s lidmi z PPF hrál jako ministr pravidelně tenis), které nepodléhaly vůbec žádné regulaci, dohled nad kapitálovým trhem pod jeho kuratelou byl výsměch, řádně fungující Komise pro cenné papíry vznikla až po odchodu Ivana Kočárníka z ministerstva.

Ještě v roce 1996, již po krachu mnoha finančních domů, vyzýval veřejně Ivan Kočárník bankovní dohled centrální banky "k větší benevolentnosti." Byl ministrem účetně vyrovnaného rozpočtu (dnes se na to v ODS zase rádo vzpomíná), je však třeba připomenout, že deficit byl skrytý (státem kontrolované banky poskytovaly měkké úvěry) a náklady na sanaci bank činily nakonec přes pět set miliard korun.

Pak je tu problém číslo dvě: po odchodu z ministerstva financí přešel Ivan Kočárník plynule do PPF, pro kterou pak v České pojišťovně pilně pracoval. Abychom se tedy nedostali tam, kde jsme už jednou byli. Jako ministr působil Kočárník jako sluha dvou pánů: státu i PPF. Jakpak to bude v ČSA?

Zakažte dabing

Když už nás Kočárník přivedl k dabingu, máme tu nápad pro vládu. Když už to vypadá, že neprosluje příkladnými fiskálními reformami, mohla by zkusit štěstí jinde.

Jedním z klíčů skandinávského úspěchu je to, že tam každý teenager mluví bezchybně anglicky. V televizi neexistuje dabing. Všechnu hollywoodskou produkci sledují děti v angličtině.

Je už tradiční refrén diáře. Bývalá ministryně školství Buzková předložila sice vládě Národní program výuky cizích jazyků za více než miliardu, jenže z něj nebylo realizováno vůbec nic.

Tato vláda chce být snad více do světa. Tož hurá do toho! Zákaz dabingu nebude stát ani korunu a potřeba odvahy je s reformami nesrovnatelná. Stačí se ubránit lobbingu dvou privátních televizí a hercům, které to hýkání živí.

Jenže ouha: lidé jako Martin Říman určitě prohlásí, že by to byl neliberální zásah do svobodného podnikání.

Na nedávné snídani pořádané Sdružením pro zahraniční investice Říman řekl, že nic jako vizi dalšího vývoje Česka nemá, protože žijeme v tržní ekonomice.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.