Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O jedné prodané soše a jak ubránit ČEZ před Putinem

PubWeb.cz  9. 2. 2007

Podle zákona Brno vrátilo rodině Tugendhatových některé objekty z vily Tugendhat, mezi nimi i sochu, kterou tento týden vydražili v londýnské síni Sotheby's za milion liber. Brněnské radní a zastupitele to pobouřilo a nyní zvažují, že si to možná rozmyslí i s návratem vily do rukou dědiců. Jako by Tugendhatovi prokázali hamižnost a necitlivost k navrácenému majetku: ten teď asi zmizí v tajemných skrýších a trezorech někde v Macau.
Tady něco nehraje. Vrácená socha nebyla nikdy na žádném seznamu státem chráněných děl. Když už máme zákony, které omezují majitele v nakládání s majetkem, nic nebránilo brněnským úřadům (kunsthistorikům a památkářům), aby včas odhadli její skutečnou cenu, kterou prokázala londýnská aukce. Pak by socha musela zůstat v republice. Když už socha na žádných seznamech nebyla, nelze nikoho ani z morálních, ani krasomilných důvodů kritizovat, že si s ní dělá, co chce. Může jí prodat, sníst nebo třeba rozmlátit kladivem a je to jeho svaté vlastnické právo. Je snad člověk povinen na svůj majetek jen nábožně zírat? Nikdo neznáme majetkové poměry rodiny Tugendhatů, nevíme, na co ty peníze potřebovali, a hlavně nám do toho vůbec nic není.
O tom, jak rodina naloží s navrácenou vilou, to nevypovídá nic. Funkcionalistický skvost nejde odnést (ani odvézt na kolečkách jako mostecký kostel), je státem chráněnou památkou (i když spíše státem pustošenou) a je nepravděpodobné, že by ho Tugendhatové - i kdyby mohli - přestavěli na růžový šmoulodům s věžičkami.

Energetický rébus

Není pochyb, že Česká republika si ve věci energetické bezpečnosti sama bez Evropské unie nevystačí. Je to jeden z českých zájmů při jednání, co s unijní ústavní smlouvou. Zatímco Západ je na ruských zdrojích závislý ze třiceti procent, u nás je to dvojnásob a ještě jsme si zavařili kontraktem na ruské palivo do Temelína. Jenže ani na unijní úrovni to nebude jednoduchý kvíz. Lze si představit málo komplikovanějších zadání.
1. Vůbec nejobtížnější bude rozmluvit Německu provázanost s ruskými hospodářskými zájmy. Paradoxní je, že Němci se rozhodli spolu s Ruskem budovat plynovod pod Baltským mořem právě z důvodů energetické bezpečnosti. Německé vidění je opačné než naše perspektiva: Blízký východ rovná se nestabilita, Putinův pořádek jistota.
2. Francie má své alžírské zdroje. Patří ale mezi země, které si nepřejí střet s ruskými zájmy.
3. Jak privatizovat ČEZ? Zakázat vstup ruských firem do tendru není snadné. Stát by snad mohl říci, že si nepřeje privatizovat státní firmě. Jenže ruský státní kapitál si může najmout nějakou západní firmu, kterou před sebe nastrčí.
Bude-li se ČEZ privatizovat postupně přes burzu, neexistuje už vůbec žádný způsob, jak ruský státní kapitál ze hry vyloučit. Rusové se čas od času pokouší německé energetické firmy ovládnout. Kdyby Česká republika prodala ČEZ německému podniku, nikdo nezajistí, že se takový podnik časem nespojí s firmou ruskou apod.
4. Evropská unie navrhuje rozbít energetické giganty: oddělit od sebe distribuci, výrobu a přenos. To prý povede k větší diverzifikaci zdrojů a bezpečnosti. To platí ale především pro přímořské státy, které mají vlastní přístavní kapacity nebo do nich mohou investovat. V našem případě je tu zase privatizační riziko. ČEZ rozbitý na menší firmy se stane snadno cílem nepřátelského převzetí ze strany Gazpromu apod.
Je to velmi složitý rébus, o to více ale platí, že si nesmíme lehat na lopatky. Začněme s naší "60% závislostí" něco dělat.

Policejní střípky

Za několik dní policejní inspekce vypátrala, kdo nabízel k prodeji fotky skladatele Karla Svobody. Škoda, že policistům se daří práce, jen když jsou pronásledováni spravedlivě rozhněvaným bulvárním tiskem. Kdo - například - předal novinářům před volbami "tajnou" Kubiceho zprávu? Zjistit to je asi stejně složité jako přijít na to, kdo vyfotil Svobodu. Počet osob "na místě činu" byl velmi limitovaný.
Další policejní výkon bylo demonstrativní zatýkání Jaroslava Starky na dálnici, které - jak se dalo čekat - skončilo jeho propuštěním z vazby. Starka se sice do mafiánské vizáže možná jen stylizuje, jenže to k periodické vazbě nestačí. Jak to že Starka nebyl ve vazbě vyslýchán? Jak to že ho policie - podobně demonstrativně - zatýkala už před několika lety? Ano - Al Capone skončil ve vězení za daňové podvody - a jinak to s mafiány většinou nejde. Jenže FBI měla o těch daňových podvodech důkazy. Naši policisté umí sbírat drby i tvrdé informace v podsvětí, neumí je ale roztřídit, za to ale umí předvádět demonstrativní akce s vrtulníkem a přihrávat materiál televizím.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.