Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O korunním svědkovi

HN.IHNED.CZ  13. 8. 2007

Ministr vnitra Ivan Langer a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se podle informací HN dohodli na tom, že u nás bude zaveden institut korunního svědka. Ten sice najdeme v mnoha západních zemích, leč spojujeme si ho - díky Hollywoodu - hlavně s Amerikou. Je tu vcelku slušná naděje, že se do nového trestního zákoníku dostane něco, co se už jednou vinou prezidentského veta (a hlasů ODS a lidovců) prosadit nepodařilo.

Obsah institutu se ale teprve dolaďuje, takže zatím se nabízí více otázek než odpovědí. Korunní svědek je původně účastníkem zločinného spiknutí, spolupachatel, kterému je výměnou za klíčové svědectví "něco" nabídnuto. Ono "něco" je ale zatím předmětem diskusí. Bude to beztrestnost, bude to jen částečná beztrestnost, bude to i nová identita? Politici zatím nevědí.

Přijde-li policie s novou identitou pro korunní svědky, nabízí se otázka, zda je tato země dost velká na to, aby se tu podařilo někoho schovat. Podle všeho by byla zapotřebí spolupráce s jinými zeměmi a je otázka, zda - a do jaké míry - je možná. Další věcí je převládající česká kultura utajování. Jak známo, "vykecá" se úplně všechno. Nemusíme být sice defétističtí, ale dokud se nepolepšíme, bude to v Česku pro korunní svědky doslova o život.

Na které trestné činy se bude institut vztahovat? Víme, že půjde o organizovaný zločin: gangy, drogy, zbraně, prostituce ve velkém. Ale co korupce či bankovní podvody? Na jedné straně je tu nebezpečí, že policie bude používat korunního svědka kvůli maličkostem. Na druhé straně máme zkušenost s "americkým" institutem tajného policejního agenta, který u nás už existuje a prakticky se nepoužívá. Korunnímu svědectví říkáme opatrné Ano, ale ďábel se - jako obvykle - ukrývá v detailu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.