Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O krizi důvěry a slabém dolaru

6.11.2007
Americká Citigroup bude muset v důsledku hypoteční krize vytvářet daleko větší rezervy, než se čekalo. Ztráty jedné z největších amerických bank dosáhnou až 11 miliard dolarů. V důsledku toho je šéf Citigroup Charles Prince po šéfovi Merill Lynch Stanovi O`Nealovi v krátké době druhým šéfem americké banky, který se musí poroučet.
Na tyto informace reagovaly včera prudkým pádem akcie v Asii, Evropě a i v USA. Odhady ztrát světových finančních institucí v důsledku hypoteční krize se výrazně liší. Josef Ackerman, šéf německé Deutsche bank mluví o 150 - 250 miliardách dolarů. Jiní ekonomové jsou ale o řád pesimističtější.
Nestabilita světového finančnictví má nejméně tři ohniska. Pozornost se upíná k centrálním bankám. Po dlouhé době relativní pohody, kdy boj s inflací usnadňoval světový obchod a globalizace, přichází období, kdy řízení měnové politiky a bankovní regulace přestává být záviděníhodnou prací. Centrální banky nesmí dopustit, aby vyschly zdroje peněz na mezibankovním trhu, protože to by ohrozilo i zdravé podniky. Musí tedy dodávat likviditu. Na druhé straně ale nesmí dopustit, aby se změkčováním podmínek usnadňoval život nezodpovědným.
Jenže hranice je tenká a ne jasně zřetelná. Je to chůze po provaze se zavázanýma očima. A to přesto, že jsou centrální banky zásobeny stále kvalitnějšími statistickými produkty. Centrální banky mohou pomáhat hříšníkům dvojím způsobem: přílišným změkčováním měnové politiky bez ohledu na vývoj inflace (to hrozí především Evropské centrální bance) nebo zamhuřováním obou očí při regulaci (to je případ vzniku amerického bankovního superfondu, do kterého banky zřejmě vyvedou špatná aktiva).
Druhým rizikem je počínání samotných vlád. Vlny regulací (vládního aktivismu) a následných deregulací nejsou tolik závislé na ideologii, ale na poptávce, kterou vyvolávají krize a nestability. V USA teď politici chtějí více licencovat a kontrolovat nebankovní poskytovatele hypoték, více prověřovat uchazeče. Politici chtějí předvést, že něco dělají.
Jenže pokud politici regulační aktivismus přeženou, hypotéky se zdraží a budou méně dostupné, ceny nemovitostí padnou ještě více a finanční domy budou ve větších problémech než dosud.
Třetím ohniskem nestability jsou tři magické hranice, které lákají finanční trhy jako vejce kunu. Ropa se blíží k hranici sto dolarů za barel. Souvislost s hypoteční krizí je volná a vzdálená, potíží je ale časový souběh. Příčinou je vysoká poptávka v Asii a dlouhodobá nečinnost vlád všude na světě v oblasti energetické politiky.
Americká měna se blíží hranici 1,50 dolaru za euro. A soustavně klesá. Její pád však více souvisí s nerovnováhami americké ekonomiky (obchodní a rozpočtový schodek, málo úspor) než s momentální úrokovou politikou Fedu.
A tisíc dolarů za unci zlata je magickou hranicí, která chce sama být překonána, proroctvím, které se má samo naplnit. Potíž je, že drahé zlato jako by známkuje důvěryhodnost důležitých světových vlád a centrálních bank. O psychologii jde totiž jako obvykle až na prvním místě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.