Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O mrtvých jen dobře

4.12.2007
Bývalí voliči a kamarádi slzí, řeči se ujímá smuteční řečník: o víkendu zemřela Občanská demokratická aliance. Snadno se jí vysmívá: její »potíže s financováním« byly podobně temné jako u ODS, stranu vedl »lžidoktor práv« Jan Kalvoda, měla svůj podíl na mnoha privatizačních skandálech a neúspěších. Lídři ODA - jako každý v české politice - propadli paranoii, že jsou sledováni. Už slyšíme kolovrátek jedovaté zapšklosti: zase jeden z těch pravdoláskovních útvarů, co se donekonečna vynořují a zacházejí.
O mrtvých však jen dobře. ODA se pokusila vdechnout českému kapitalismu ducha, řád a hodnoty. Pokus možná nedopadl dobře, ale ideály kapitalismu by jinak vypadaly třeba podle (dávno zapomenutého) Petra Čermáka z ODS: šmoulodům, terénní auto, fialové sako a privatizační úvěr. Jistě, byla to strana pragocentrická, ba kavárenská. Ale také byla azylem pro ty, kdo smýšleli pravicově a liberálně a zajídal se jim autoritářský centralismus a věčná neomylnost Václava Klause.
Český disent čerpal inspiraci v řecké i německé filozofii, byli v něm katolíci, máničky a reformní komunisté, ale znalci americké politické filozofie byli jen dva: Daniel Kroupa s Pavlem Bratinkou, zakladatelé ODA. A málokdo toho tenkrát v dobách temna přeložil tolik jako třetí výrazná tvář, Tomáš Ježek.
ODA postupně zmizela ze scény nikoli přebytkem, ale nedostatkem idealismu. Omyly a chyby transformace kritizovala vlažně, i když o nich dobře věděla. Prostě se ráda vezla s ODS v koalici. Když se Tomáš Ježek pral jako lev za řádnou regulaci kapitálového trhu, už v ODA nebyl...
Dost řečí - nad rakví ať nebožce naposledy zazní Óda na radost.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.