Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O státu a spoření

8.10.2007
Ministerstvo financí chce omezit státní podporu stavebního spoření. Ročně tento druh úspor přijde daňové poplatníky na 15 miliard. Kalouskův úřad proto zvažuje buď plošné omezení či snížení podpory. Chce také zamezit tomu, aby peníze ze spoření bylo možné použít i jinak, než jen k financování stavebních aktivit. A ve hře je i možnost využít stavebního spoření k půjčkám na studium. Co stát naopak nezvažuje, je zrušení státní podpory spoření ze dne na den.
Z pohledu ekonoma má vše na světě své náklady a výnosy. Hlavním společenským výnosem »stavebka« je, že motivuje obyvatelstvo k dlouhodobému spoření. A čím mají banky k dispozici více dlouhodobých úspor, tím více mohou poskytovat dlouhodobých úvěrů.
Jenže náklady na stavební spoření dnes jeho výnosy jednoznačně převyšují. Především dlouhodobě utrácíme v rozpočtu nad poměry. S tím je třeba skoncovat, a někde se šetřením začít prostě musí. Za druhé je paradoxní, že střední třída, která platí nejvíce daní, si z nich platí instrument, který především ona sama masově využívá. A využívání státní podpory k utrácení je okázalým vyhazováním peněz oknem. Pokud chce stát oživit investice do bydlení, měl by už konečně skoncovat s regulací nájemného.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.