Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O tržní privatizaci, katedrále a povaze ruského státu

HN.IHNED.CZ  23. 2. 2007

V úterních Hospodářských novinách pravil k privatizaci letiště ministr Martin Říman: "Neměl bych to říkat, ale nedovedu si vůbec představit, že by ruzyňské letiště získalo letiště ve Vídni nebo v Mnichově. To je ze strategických důvodů absurdní myšlenka a oni by takto svá letiště také neprodávali."

Je to vlastně záhada. Odkud se vlastně u nás pořád dokola - už od roku 1990 - znovu vynořuje myšlenka, že někdo něco v privatizaci koupí, aby to zavřel, zlikvidoval, omezil výkon takového podniku?

Pokud někdo za nějaký podnik zaplatí tržní cenu, kupuje si podíl na trhu a budoucí zisky. V tom případě se mu nikdy nemůže vyplatit podnik zavírat.

Povinností státu je organizovat privatizaci tak, aby se dosažená cena blížila ceně tržní. Možnosti jsou dvě: co nejvíce otevřený tendr s cenou jako jediným (nebo dominantním) kritériem nebo prodej podniku na burze.

Pokud však stát jakoukoli privatizaci zašmodrchá, pak je skutečně možné, že nějaký konkurent bude rozvoj podniku brzdit. A takové riziko se zvýší, je-li kupujícím státní podnik ze sousední země. Takže nejlepší by bylo prodávat opravdu jenom soukromým subjektům.

Krom toho: Praha rychle bohatne, přilétá k nám stále více byznysmenů i turistů a letiště má před sebou obrovský růstový potenciál. Poptávka po tom přistát v Praze zůstane silná a turisty k nám nikdo autobusem nebo vlaky vozit z Vídně či Mnichova nebude.

Sláva Topolánkovi!

Premiér Mirek Topolánek prohlásil, že katedrála sv. Víta by měla patřit katolické církvi.

Selský rozum někdy není od věci. Co nám to tam stojí na Pražském hradě? Je to kostel, kulturní dům, tělocvična, synagoga, sokolovna, továrna, odpalovací rampa, středisko pro výcvik kosmonautů, egyptská krypta, keltské obětiště, parlament, nebo kongresová hala? Správně: je to asi kostel - má to klenbu, věže apod. A jakýpak je to kostel? Je to modlitebna husitů, nebo svatostánek katolický? Soudě podle výzdoby, oltáře, oblečení faráře a mnoha a mnoha dalších indicií se to rýsuje na kostel katolický. A když to tak vypadá, tak by to katolický kostel také mohl být.

Co s tím kostelem chce stát vlastně dělat? Nestačí státu bývalé legionářské mauzoleum na pražském vrchu Vítkově? (Jak hezky se o ně stará!) Copak ten chrám církev někam odnese či vyhodí do povětří? Vypadá to, že u nás jde mnoha lidem pořád o jakýsi zastydlý třídní boj.

Na opravu a údržbu zámků, klášterů a kostelů nemáme peníze, ale hlavně si jich musíme co nejvíc nasyslit. Český stát je schizofrenní. Premiér naštěstí ne.

Ruský stát je pán

V souvislosti s asertivním vystupováním ruského prezidenta Putina se dnes hodně mluví o Rusku. Komentátor deníku Financial Times Martin Wolf převyprávěl ve středečních novinách část skvělé studie známého amerického ekonoma Douglase Northa. Jde o konstrukci objevnou, která pomáhá Rusko nahlížet novým, inspirativním způsobem.

North nazývá současný ruský systém "pořádek omezeného přístupu". Elity používají politický pořádek k vytváření zisku, a toho využívají ke stabilizaci systému. Ruský pořádek je založen na rovnováze moci mezi "insidery" a na vyloučení "outsiderů". Privatizace pod kuratelou Anatolije Čubajse vytvořila místo komunistů novou elitu oligarchů. Manévr si kladl politické a ekonomické cíle: vytvořit elitu, která bude podporovat nový stát a bude na něm závislá. Jenže takový systém byl nestabilní, protože vyloučil ty, kteří musí být zahrnuti v jakémkoli "pořádku omezeného přístupu": specialisty na násilí. A specialistou na násilí je bývalá státní policie. Zvolení Putina dostalo KGB zpátky k moci. Uvěznění neposlušných oligarchů, jako je Chodorkovskij, a posílení státní kontroly ekonomiky vedlo k částečnému přesunu renty novým směrem. Systém se vlastně podobá tomu starému carskému: jenom místo duší jsou hlavním zdrojem příjmu přírodní zdroje. Podle Northe může otevřená konkurenční demokracie existovat pouze ruku v ruce s otevřenou konkurenční ekonomikou. A aby Rusko mohlo zavést "pořádek s otevřeným přístupem," musel by stát začít fungovat jako sluha a ne jako pán. K tomu je v Rusku daleko.

Aby se Rusko změnilo k otevřenému systému, je třeba podle Northe několik předpokladů: vládu práva pro elity, stabilní organizace pro elity a efektivní politickou kontrolu nad armádou a policií. K otevření ruského systému by paradoxně mohl pomoci pokles cen surovin.

Protože ruský systém je jenom o moci a zisku, je logické, že jeho elity si nedovedou představit nic jiného. Proto pak přisuzují podobné uvažování i sousedním a všem jiným zemím.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.