Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

O Vondrově nadsázce

HN.IHNED.CZ  29. 5. 2007

Podle vicepremiéra a ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry bychom měli - pokud odmítneme radar - začít přemýšlet o obnovení povinné vojenské služby. Pokud bude podle Vondry Česko zpřetrhávat svazky, na kterých postavilo svou obranu, bude z toho muset vyvodit i takové důsledky.

Je zřejmé, že se Vondra pokusil o nadsázku, chtěl patrně říci, že pokud Česká republika nebude intenzivně kooperovat se spojenci, bude muset sama více investovat do své obranyschopnosti.

A nebo jinak: pokud nechceme vojensky spolupracovat s Američany či ostatními na radaru, bude asi nejen správné, ale i nutné, abychom s nimi začali spolupracovat jinde nebo jim něco jiného nabídli. Když nenabídneme radar, měli bychom nabídnout více expedičních sborů. Pak nám teoreticky může chybět vojsko doma.

Bylo by ale asi lepší začít jinde. Česká republika dlouhodobě a velmi výrazně neplní slib, který dala NATO, že bude investovat do obrany 2,2 procenta HDP. Takže nejlépe spojencům pomůžeme, když začneme plnit to, k čemu jsme se sami zavázali. Navíc: vzhledem k povahám možných či pravděpodobných budoucích konfliktů bude asi důležitější investovat do špičkových technologií než do řad odvedenců, kteří se možná naučí skládat oděv do komínku, vytírat podlahu a střílet ze samopalu.

Vondrův výrok může mít snad význam v rovině morální. Ukazuje se, že nákladem plně profesionální armády je její jakási odtažitost od politických elit. V USA ani v Evropě dnes neplatí, že by děti legislativců či ministrů sloužily v armádách, natož někde bojovaly. A možná je to znát.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.