Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Obcházení Odcházení

14.12.2007
Název nové hry Václava Havla byl zřejmě vymyšlen v jakési geniální předtuše jejího osudu. Kamkoli Odcházení přichází, dochází pak záhy k jeho odcházení. Hra Odcházení je u nás zjevně odsouzena k obcházení štací.
Po krachu jednání s Národním divadlem Václav Havel a pražské Divadlo na Vinohradech oznámili, že premiéra nové hry se nebude konat ani na této scéně. Ono se to zdálo zvláštní, že tato zaprášená, opatrnická a maloměšťácká divadelní scéna by byla schopná tvůrčího soužití s progresivním či velmi alternativním (z českého pohledu) režisérem evropského formátu Davidem Radokem.
Kdo viděl v Národním divadle Radokovu inscenaci Wozeck, tušil, že industriálně-existenciální »techno«, které Radok vytváří, dorazí do Česka - jestli někdy -tak za dvacet let. Navíc si pan režisér představoval, že se bude půl roku od rána do večera tvrdě pracovat.
Druhá věc je, že se na Vinohradech zalekli, že jim kvůli Havlově hře pražská ODS sebere dotace. A už se to prý stalo: přišli o 3,4 milionu. Jestli za to může Havel, je otázka, víme ale, že v grantové komisi pražského magistrátu má teď hlavní slovo Milan Knížák.
Světovost Havla i evropský rozhled Radoka se zkrátka v Česku nenosí a neodpouští. Místní poměry jsou trapné, malé, závistivé a ubohé jak paraguayská telenovela. Včera odpoledne bylo oznámeno nové místo: divadlo Archa. Jak dlouho vydrží?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.