Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

ODS chce nižší daně

HN.IHNED.CZ  28. 6. 2007  

Poslanecký klub ODS chce snížit už příští rok daň z příjmu na devatenáct procent. Podle vládou schváleného návrhu se tak mělo stát až za tři roky. Premiér Topolánek, tušící, že bitvu s vlastními poslanci by prohrál, se rebelům postavil do čela.

Nabízí se hned několik rébusů k řešení. Hlavním předpokladem tzv. "supply side economics" (ekonomické školy, která se dostala ke slovu za vlády Ronalda Reagana) bylo, že snížená sazba daně zvýší inkaso této daně. I ti, kdo tomu věří, nyní připouštějí, že pokud se tak stane, dostaví se efekt s obrovským zpožděním. Až poté, co nižší daně pomohou oživit ekonomický růst. Na většině seriózních univerzit světa se ale učí, že to nefunguje vůbec.

A když to nefunguje, pak je třeba - pokud se nemá zhoršit zadlužení - každé snížení daní ihned kompenzovat škrty ve výdajích. Jenže ouha, v tomto ohledu nečekejme od poslaneckých iniciativ vůbec nic. Protože škrty nejsou populární, rýsuje se tu výpadek desítek miliard korun. Takže vláda si nad to celé bude muset sednout ještě jednou. Skoro to vypadá, že celý ten povyk od února do června byl zbytečný.

Další záhada rébusu souvisí s disciplínou v parlamentu. Jak ji má Topolánek zajištěnu? Když se teď ustoupí poslancům ODS, bude třeba ustoupit jinde zeleným a lidovcům. Mnozí lidovci mají například spadeno na poplatky u lékaře. Co bude z batohu? Moderní krosna pro vysokohorský trekking, nebo rozedraný, usmolený vak: kapsy vyhřezlé, natržené, řemínky popraskané?

Ministr financí Kalousek na nižší daně prý přistoupí, jedině když budou další úspory a šetření. Chápe to i Topolánek? Rezignuje Kalousek? To jsou ty otázky! Nicméně je dokázáno, že fiskální reformy se povedly jen v zemích, kde ministr financí a premiér táhnou za jeden provaz a vzájemně se drží a podporují. Je to podmínka nutná, nikoli postačující.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.