Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Otřes, korekce, pád

HN.IHNED.CZ  16. 3. 2007

Tři týdny po otřesech, které začaly v Číně, zažily světové trhy další dny nervozity. Počátkem týdne spadly americké akcie, ty posléze trochu posílily, ale zároveň se začaly hroutit akcie v Evropě a Asii. Ve čtvrtek se začaly trhy váhavě vzpamatovávat.

Ohnisko neklidu se nachází v USA. Američané již léta nespoří a financují spotřebu z úvěrů. Chuť k utrácení jim dodávaly ceny nemovitostí - svůj dům vlastní většina Američanů - ještě nedávno rekordně vysoké. Ty ale začaly klesat. Roznětkou k pádu akcií byly zprávy o tom, že Američané s horší kreditní historií mají problémy se splácením. Tím by se dostaly do problémů instituce, které se na půjčky hříšníkům specializují. Otázka, co se bude dít s americkým spotřebitelským apetýtem, zůstává zdrojem obav.

Proč se pád akcií tak rychle přenesl do Asie a Evropy, trval déle a byl hlubší? Protože Asie je dílnou světa a tamější akcie jsou především akciemi výrobních firem. Kdyby Američané omezili nákupy, ohrožují asijské firmy, ale pochopitelně i ty evropské. Navíc prudký pád akcií evropských bank naznačil, že ty se na financování amerických hypoték podílejí více, než je zdrávo.

Nový černý pátek následovaný hospodářskou krizí dnes světu ale nehrozí. Centrální banky a vlády umějí lépe zacházet s hospodářským cyklem, soukromé finanční instituce dokážou sofistikovaně diverzifikovat riziko. Čeká nás ale téměř určitě období nejistoty a korekcí. Pohádka o akciových indexech, které navždy blaženě stoupají k nebi jako dým, netrvá věčně.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.