Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Panduřina skřínka

12.12.2007
Vláda rozhodla o zrušení zakázky na nákup dvě stě obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr. Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové hrozily »neustálé ústupky«. Je to velká zpráva. Bude zrušena od dob gripenů největší zbrojní zakázka a jedna z největších státních zakázek sjednaných vládou pod vedením sociální demokracie. Kdyby se gripeny v době Topolánkova nástupu k moci neproháněly po obloze, zrušila by možná vláda jejich leasing také.
Bývalý ministr obrany Karel Kühnl podepsal se Steyrem smlouvu po volbách v červnu 2006, za což sklidil kritiku. Jenže zatímco lze úspěšně pochybovat o tom, jestli potřebujeme stíhačky, a pokud snad ano, proč zrovna gripeny, o potřebě transportérů není vůbec pochyb. Inteligentní, flexibilní, bezpečné a bojeschopné vozidlo je přesně to, co naše armáda potřebuje do svých misí od Balkánu po Afghánistán. Už před volbami v roce 2006 se podpis odkládal nejméně půl roku a nejméně o půl roku by byl odložen po volbách.
Pokud Steyr skutečně neplní smlouvu, lze vládě blahopřát k tvrdosti a rozhodnosti. Tvrdost jako vyjednávací metoda by mohla také znamenat, že koupíme tatáž vozidla, ale za lepších podmínek (v opačném případě se bude muset armáda s novými transportéry na několik let rozloučit).
Na druhé straně: proti vládě nestojí žádný nezkušený hlupák a další arbitráž proti českému státu je pravděpodobná. Českorakouské vztahy utrpí po včerejšku vážnou trhlinu. A vůbec nejhorší by bylo, kdyby český stát získal pověst země, která ruší smlouvy podle toho, kdo je zrovna u moci. Mimochodem: předseda rakouských socialistů Gusenbauer sliboval před loňskými volbami, že určitě zruší zakázku na stíhačky Eurofighter. Když se dostal k moci, nic takového neudělal.
Informací je zatím málo, ale už teď je jasné, že jednoznačně dobrých řešení je pomálu. Vláda sáhla do armádní Panduřiny skřínky.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.