Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Panika na trzích

HN.IHNED.CZ  17. 8. 2007

Zatímco ve středu to vypadalo, že panika na světových burzách se uklidňuje, čtvrtek se stal dalším černým dnem. Pád začal v Asii a pokračoval přes Evropu do USA. Akcie se většinou ocitly na letošním minimu. I Pražská burza se propadla skoro o šest procent. Trhy zjevně čekaly na impulz, aby mohly vypustit trochu páry. A protože jsou trhy nedokonalé, reagují přehnaně na dobré zprávy, stejně jako na ty špatné. Což se teď děje.

Současná krize nezpůsobí zásadní zvrat ve vývoji světové ekonomiky, základy slušného růstu do budoucna zůstávají zdravé. Ale americký ministr financí Henry Paulson už varoval, že pád sníží růst americké ekonomiky. Představme si to takto: pošramocené banky zdraží hypotéky, budou je přísněji schvalovat. Pád akcií sníží kapitálovou vybavenost bank a ty budou méně půjčovat.

Zajímavé je, že americká vláda i Evropská komise zaútočily na ratingové agentury a budou prověřovat jejich činnost. Agentury prý neupozornily na to, že investovat do amerických hypoték je riziko. Politici musí vždy hledat obětního beránka. Inu, agentury jsou stejně nedokonalé jako trhy. Pořád lepší, než když jejich práci budou více regulovat vlády a úředníci.

Je pravděpodobné, že akcie se dostanou za několik měsíců na původní úroveň. A český trh? Vláda by s prodejem akcií ČEZ měla počkat na lepší časy.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.