Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Penzijní předehra

HN.IHNED.CZ  18. 6. 2007  

Správci penzijních fondů narazili u ministerstva financí s nápadem, aby mohli klientům účtovat náklady na reklamu a na přetahování zákazníků od konkurence. Asociace fondů má tedy jiný námět: uvolnit regulaci.

Pokud dnes musí fondy ze zákona vykazovat zisk nebo v nejhorším nulu, zjevně je to demotivuje a vede k přílišné opatrnosti. Penzijní fondy v západní Evropě běžně zhodnocují majetek až o patnáct procent, u nás v průměru o jediné procento. Při současném růstu ekonomiky a vývoji burz je to opravdu chabé. Buď jsou tedy naše penzijní fondy tak neschopné, nebo zdejší prostředí tak přeregulované (druhá možnost je o dost pravděpodobnější).

Fondy budou podle návrhu moci jít do většího rizika a případně vykázat i ztrátu. Klienti dostanou nabídku na tři typy investování (konzervativní, vyvážené a růstové - třeba do akcií). Jejich majetek bude zároveň oddělen od správcovské společnosti: až dosud bylo vše smícháno v jednom hrnci a správci fondů nebyli dost motivováni šetřit a držet náklady pod kontrolou.

Tady vyvstávají otázky: stát dotuje penzijní připojištění, aby lidi motivoval k úsporám na stáří. Má přispívat na ztrátové podnikání? A nestane se penzijní fond prostě běžným podílovým fondem?

Všechno tohle je ale jen předehra. Jednou bude i v této zemi konečně spuštěna penzijní reforma, v níž se obvykle počítá s povinným spořením do fondů. Bude-li to skutečně ze zákona povinné, pak nás teprve čeká ostrá debata nad tím, kam smějí fondy investovat a jak je při tom regulovat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.