Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Pivovary, Čechozemsko, umělec a utrpení

21.9.2007

Pavel Páral, komentátor deníku Mladá fronta Dnes, v úterý napsal: »Pokusy prodat českobudějovický Budvar mají již mnohaletou historii. Nikdy však k finálnímu kroku nedošlo. Na rozdíl od Prazdroje, který byl privatizován poměrně hladce.«
Skutečnost je taková, že si lze stěží představit něco chaotičtějšího, než byla privatizace Prazdroje.

O hladké cestě a vaření piva

Ano – SABMiller v Plzni pivo vaří, chuť moku se nezkazila a firma je zisková. Jenže privatizace byla vleklá, provázelo ji nedodržování smluv, daňový poplatník z ní nic neměl – a když padla IPB, ještě zaplatil mnohamiliardový účet za akci České pivo.
V roce 1991 šly Plzeňské pivovary do kuponové privatizace. Poradci byly Nomura a IPB. Firmu nakonec ovládly Koženého Harvardské fondy a fondy blízké IPB. Už v rámci objednávek akcií vůbec nedodržovaly regulaci a investiční limity. Později už v podniku vládly pouze firmy spřízněné s IPB. Samotná značka Pilsner Urquell byla rozhodnutím vlády vložena do firmy až v roce 1994. Vláda zakázala značku pět let převádět, ale závazek nebyl dodržen. Že Nomura vyvedla České pivo ze skupiny IPB (a nezaplatila za něj) je už poměrně známá věc.
Nepřál bych českým daňovým poplatníkům (tedy ani sobě), aby byl Budvar privatizován stejně »hladce«. Miroslav Kalousek se z pozice poradce ministra zemědělství v »hladké privatizaci« Prazdroje čile angažoval. Teď v souvislosti s Budvarem žertuje, že není důvod, proč by měl »stát vařit pivo« (a Páral to po něm žertovně papouškuje). Měl by si uvědomit, že tady nejde o »vaření piva«, ale například také o cenu soudních sporů málem po celé zeměkouli.
I přes všechna rizika ale platí – a už jsme o tom na tomto místě jednou psali, že Budvar je vynikající adept na prodej přes burzu.

Spojme se s Nizozemskem

Ekonom Miroslav Zámečník opěvoval na stránkách HN nizozemský model financování zdravotnictví. Další důvod pro spojení s Nizozemskem, o kterém autor diáře sní už dlouho! První důvod je jasný – netřeba hledat Klause či antiKlause, ale podvolíme se královně.
Nizozemské území bude v důsledku globálního oteplování brzy zatopeno a my Nizozemcům můžeme v našem chráněném kráteru nabídnout spoustu vyvýšenin k osídlení (už k tomu spontánně dochází).
Kromě systému zdravotnictví od Nizozemců převezmeme snadnou registraci firem, bankrotový zákon, námořního a obchodního ducha, spořivost a protestantskou uměřenost. Také liberální postoje a ohleduplnost, lásku k cyklistice a odpor ke korupci. Staneme se centrem nizozemského bankovnictví a budeme legalizovat měkké drogy (to už se de facto stalo, takže stačí de jure).
My zase Nizozemce naučíme pít pivo, jíst houskové a švestkové knedlíky (s mákem), hrát hokej a v rámci míšení genů jim nabídneme trochu cynické ironie, plebejství a švejkovského ducha. Oba vyvolené národy jsou mírumilovné. Pravda – o Nizozemcích zlé jazyky tvrdí, že jejich řeč připomíná chrochtání. Jenže o Češích se zase traduje, že nejsou čistotní. Takže si nemáme co vyčítat

Umělec musí trpět

Nizozemci mají rovněž skvělý systém financování kultury. Živé umění, malá divadla, performeři, tanečníci a hledači všeho možného jsou státem a městy podporováni. Samozřejmě systémem grantů. Na duchu Amsterodamu či Rotterdamu je to docela znát.
Právě systém grantů, který se konečně v zárodečné formě podařilo nedávno prosadit v Praze, je nyní díky »strašlivé hrozbě« arbitráže od Divadla Ta Fantastika pozastaven. Mezitím budou o penězích na kulturu zase rozhodovat politici a úředníci.
ODS, která pražské radnici vládne, přestala mít pochopení pro to, že by nějací nezvolení elitáři měli mít právo spolurozhodovat, co je (či může být) uměním a co má ambici být pouze lidovou zábavou. Pozoruhodné – rádoby spravedlivé tržní svalstvo pražské ODS si u nás vybíjí vztek na dotacích v řádech desítek a stovek tisíc, ale na stovky milionů pro molochy typu Národního divadla nesáhne. Ale na ty slabé – to si troufnou.
Je tu nápad. Když o dotacích začínají mluvit také muzikály a Divadlo Ta Fantastika, proč nepřihodit rovněž šantánům a všelijakým bordelům? Vždyť takový tanec u tyče – to je přece umění! Samozřejmě že umění (stejně jako věda – mimochodem také financovaná granty) neustále »chybuje«. Samozřejmě že systém grantů je – podobně jako třeba demokracie – nedokonalý. Jenže nic lepšího zatím nikdo nevymyslel. Pokud tedy nepřistoupíme na zábavnou teorii, že předpokladem hodnotné tvorby jsou hlad a utrpení.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.