Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Pracovní sobota v KB

HN.IHNED.CZ  20. 2. 2007
Znají Francouzi dobře naše nákupní zvyklosti? Za čas uvidíme, nakolik jim marketingová prognóza vyjde.

Komerční banka u nás otevře i v sobotu. Do konce roku na patnácti pobočkách, a pokud se to osvědčí, pak brzy i jinde. Societé Générale, majitel ústavu, tak kopíruje zvyklosti z domácího trhu - ve Francii má takto otevřeno zhruba třetina poboček.

Na jedné straně je zjevné, že Češi o víkendech rádi lenoší. Leží na gauči, koukají na televizi, čtou nebo sekají trávu na chalupě. Ani instalatéra si většinou na sobotu neobjednáváme. Banka připomíná úřad a jít do banky - to je něco jako jít do práce. Navíc rozvoj internetového a mobilního bankovnictví vede k tomu, že poptávka po službách na pobočkách klesá.
Proti tomu ovšem mluví fakt, že Češi o víkendu rádi nakupují - hypermarkety se pro ně staly novodobými chrámy.

A sobotní provoz se má týkat právě poboček ve středu velkých měst v obchodních centrech. Stále více Čechů o víkendech také musí do práce: řidiči, prodavači, hospodští, kuchaři, skladníci apod. "Chudáci novináři" neznají volnou neděli a čeští politici rádi mluví o tom, že nevědí, co je volno. Řada lidí nemá přes týden čas zaběhnout na úřady a do banky, což poptávku po těchto službách zvyšuje.

Francouzi mají v Česku pověst těch, co fňukají nad globalizací, ohrnují nos nad necitlivým anglosaským trhem, lenivě si zkracují pracovní týden a demonstrují kvůli kdejaké podružnosti. Jenže skutečnost, že tamní banky mají v sobotu běžně otevřeno, toto zaběhnuté klišé poněkud nabourává. Každopádně: pracovní sobota v KB je podstatnou zprávou pro český bankovní sektor. Budou ostatní muset následovat příklad Komerční banky?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.