Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Předběžné vysvědčení

3.12.2007
Jak vláda plní programové prohlášení? Řekněme z poloviny, možná o dost lépe: přijde na to, které body programu považujeme za klíčové. A hodnoťme s vědomím, že své prohlášení neplnila skoro žádná česká vláda od roku 1989.
Vláda splnila sliby, pokud jde o výpočet daně ze superhrubé mzdy a snížení některých sociálních výdajů (rodičovské příspěvky, přídavky na děti a porodné). Získala odvahu přijít s nepopulárními poplatky u lékaře.
Bohužel však současně nezjednodušila daňový systém, nezrušila jeho početné výjimky. Podle nezávislých studií se daňový systém v příštím roce dokonce zkomplikuje. Pro vládu také zjevně přestalo být prioritou rušit daně z převodu nemovitostí či kapitálových výnosů.
Stropy na sociální pojistné se zavádějí opatrnicky a komplikovaně. Nicotné, ale symbolické pastelkovné dostanou místo rodičů školy. Velkým problémem je využívání peněz z EU na vědu či školství, jež ze známých důvodů nabírá zpoždění.
Koaliční vláda s dvěma přeběhlíky ale nemůže dostat vysvědčení sotva po roce. Nejsme ani na konci »pololetí«, natož »na konci školního roku«. Batoh změn, který vláda prosadila, je pouze začátek. Pozastavuje negativní vývoj veřejných financí, ale pouze na rok dva. Pak se - bez dalších reforem - začne vleklá nemoc veřejných rozpočtů znovu prudce zhoršovat.
Vláda má šanci zapsat se do dějin pozitivně, prosadí-li reformu sociálních výdajů (vyšší adresnost, podpora zaměstnanosti), zdravotnictví a penzí. Musí ale zatočit s korupcí a přijít na to, proč se u nás staví dálnice dvakrát dráž než v Německu.
Nakonec bude ale hodnocena i podle věcí, které v prohlášení nejsou. Podstatná bude politická kultura: míra arogance, papalášských móresů - a na druhé straně míra průhlednosti rozhodování, píle, vůle a cílevědomosti.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.