Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Prezident a jeho tajní volitelé

19.9.2007

Václav Klaus se zase sešel na Vysočině s Milošem Zemanem a Miroslavem Šloufem, aby si popovídali »o globálním oteplování«. Dobrá příležitost pro pár poznámek k prezidentské volbě.

Bude to tajná volba

Ve zpravodajství běžně čteme, že lidovci hledají svého kandidáta, že kandidátem ODS je Klaus apod. Jako by se zapomínalo, že volba je tajná a že volitelé si mohou zvolit, koho uznají za vhodné.
V parlamentních systémech platí, že o tématech (jako jsou například zákony) se hlasuje veřejně a osoby se volí tajně. Důvody jsou dvojí: tajná volba umožňuje rychle obsadit funkce a uvést zaseklé instituce do pohybu. Důvod druhý je, že osoba vybraná zákonodárci veřejně, by se mohla mstít těm, kdo ji nevolili.
Vše má ale své náklady a zvláště my v Česku dokážeme netransparentní volby využít k tajným obchodům, o nichž se pak lže. Úsměv Miroslava Grebeníčka z balkonu zámku v Lánech, stejně jako návštěvy kandidáta Klause v komunistickém klubu nasvědčují, že současný prezident podporu komunistů ve třetím kole měl. Jeho mluvčí tvrdí, že prezident neví, kým byl zvolen, ale že měl určitě podporu celého spektra. Při tajné volbě zkrátka nevíme, kdo je komu zač vděčen a jak za tu podporu splácí. Veřejnost přichází o možnost politiky kontrolovat.

Klaus hledal podporu

Sociální demokraty znovu ohrožuje vliv fenoménu Zeman na institut tajné volby. Že »globální oteplování« nebylo tématem schůzky trojky Klaus-Šlouf-Zeman, důchodce z Vysočiny obratem potvrdil, když pravil, že podporuje Václava Klause proti Jiřímu Dienstbierovi.
Paroubek sice těžko může kontrolovat hlasovací lístky, bude se však patrně snažit vyžadovat disciplínu. Zemanovo křídlo může Klause podpořit, ale stranickému šéfovi pak budou poslanci tvrdit, že oni to nebyli.
Schůzka na Vysočině má Paroubka dostat pod tlak. Než by riskoval úpadek strany jako za Špidly, měl by deklarovat podporu Klausovi. Učiní-li tak včas, bude si moci vůči kandidátovi Klausovi klást podmínky.
Proč byl u schůzky na Vysočině tajemný Šlouf? Prezident mu toho tolik nabídnout nemůže. Co se moci a peněz týče, jsou asi pro Šloufa užitečnější vztahy s Markem Dalíkem nebo ministrem Řebíčkem, které čile pěstuje. Přítomnost Šloufa na schůzce (navíc inzerovaná) má spíše psychologický význam: Šlouf má nahnat strach a vyvolat dojem, že už je to prohrané.

A co další strany?

Lidovci mohou deklarovat oficiálně cokoliv, stejně se ale můžeme vsadit, že lidé jako Kasal a hlavně Kalousek (a jemu blízcí) budou volit Klause. »Čunkovce« může k podpoře »antiklause« motivovat pouze vzestup preferencí ČSSD a možnost předčasných voleb.
Co čekat od komunistů? Dienstbier či Pačes se netají tím, že s komunisty budou jednat (to komunistům může lichotit), co jim však mohou nabídnout? Jeden je bývalý skaut, druhý bývalý disident (i když také bývalý komunista) a oba jsou poměrně vřelí vůči EU. Klausova antievropská politika a obdiv k Putinovi v mnohém konvenují komunistům. Ti mají dvojí volbu: podpora Klause a rozkol v ČSSD bude znamenat krátkodobé politické zisky. Sázka na loajalitu vůči Paroubkovi může (ale nemusí) v budoucnu přinést vytoužená vládní křesla.
Rozkol v ODS se zveličuje. Naprostá většina legislativců za tuto stranu ví, že Klaus této straně zvedá a udržuje preference. ODS bude v tajné volbě volit Klause.
Shrnuto: šance »antiklausů« jsou slabé. ČSSD může ještě otočit a podpořit Klause. A kdyby ne, skutečná podpora »antiklausů« v tajné volbě je ze strany ČSSD nejistá. A když si nebude sama sebou jistá sociální demokracie, jak by mohl »antiklaus« získat podporu komunistů?
Navíc: Dienstbier nebo Pačes nikdy nebudou mít podporu lidí typu Šlouf či Dalík, protože nemají kontakty, které jsou k úspěchům v české politice třeba.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.