Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Proč ČEZ MUSí do Mostu a co na to řekne Pecina

7.12.2007
Tušil to málokdo, ale jednání o tom, že ČEZ velmi pravděpodobně koupí celou Mosteckou uhelnou, jak stojí a leží (či takzvaně sakumprásk), docela pokročila. Možná se zástupci obou firem dohodnou už do konce tohoto roku.
Akcionáři MUS by mohli utržit až 28 miliard korun, z nichž zhruba 8 miliard by představovalo čistý zisk. Na případ upozornila ve středu MF Dnes. A fakt, že firmy spolu intenzivně jednají, je zjevné i z významného »oficiálního mlčení« na obou stranách. Kdyby to nebyla pravda, obě strany by se nepochybně ohradily.

Únik jako vždy

Co do rozsahu půjde o jeden z největších obchodů, které se kdy -vyjma velkých privatizací - v této zemi odehrály. Stojí ale za připomínku, že když před více než dvěma lety kupoval Zdeněk Bakala od Viktora Koláčka ostravskou OKD, neunikl z jednání ani jeden malý informační chlup. Všechno jsme se dozvěděli, až když bylo vše dokonáno. Schopnost držet jazyk za zuby a uhlídat v tomto směru desítky spolupracovníků (pokud je třeba) tvoří ostatně nemalou komponentu Bakalova podnikatelského úspěchu. Pokud ČEZ Mosteckou uhelnou skutečně odkoupí, opíše »privatizace« severočeského podniku pozoruhodný oblouk. Nejprve je tu částečně oficiální a částečně divoká privatizace MUS: pomocí incestu (úvěru z firmy) se k akciím dostali Antonín Koláček a Appian group. Nyní se k akciím soukromé firmy dostává ČEZ, tedy obchodní firma, kterou kontroluje stát.

ČEZ potřebuje investovat

Pro ČEZ by se tím vyřešilo mnoho věcí. Firma vytváří stále větší zisky a disponuje obrovským množstvím volného kapitálu. Podnik je tedy překapitalizován, protože má příliš nízkou zadluženost.
Firma provedla některé úspěšné zahraniční akvizice, mnohé další má v plánu, bude se ale střetávat se stále silnější konkurencí. Investovat do »tureckých elektráren« chce dnes v Evropě skoro každý a skoro každý velký evropský energetický gigant má potíže s přemírou volné likvidity.
ČEZ by mohl pochopitelně investovat například do rozvoje jaderné energetiky v České republice. To ovšem momentálně nepřipadá v úvahu, protože něco takového blokuje na přání strany zelených koaliční smlouva.
Je tu ale druhá věc. ČEZ nemá smluvně zajištěny potřebné dodávky uhlí a bez nich nemůže začít stavět novou uhelnou elektrárnu v Počeradech. Na oplátku hrozí, že nebude-li mít uhlí z MUS, postaví v Počeradech místo toho dva plynové bloky. Tím se dostáváme ke klíčovému momentu: podle všeho do hry vstoupila také vláda. Import plynu do nové elektrárny by totiž dále zvýšil energetickou závislost Česka na nevyzpytatelném Rusku. Vláda už jednou nedokázala zabránit tomu (pokud to bylo z technologických důvodů řešitelné), aby ČEZ uzavřel dohodu o dodávkách jaderného paliva z Ruska, dopustit tedy v tomto směru další »prohru« by pro ni bylo už více než trapné.

Jak to bude s limity

Jaká je pravděpodobnost, že by uvažovaný obchod vedl k prolomení těžebních limitů v severních Čechách? Nijak zvlášť velká. Dosud za prolomení limitů lobbovaly zvlášť jak Mostecká uhelná, tak ČEZ, který potřebuje suroviny z MUS, tak z vlastních Severočeských dolů. Pokud by k obchodu došlo, bude lobbovat už jen samotný ČEZ.
V našem politickém spektru je to jenom Strana zelených, kdo má zájem a sílu vetknout těžební limity do koaliční smlouvy. Do té současné i do té eventuální budoucí se sociální demokracií. Nedělejme si však iluze. V této zemi není ani občanská, ani politická vůle k šetření a úsporné energetické politice po vzoru Dánska. A už úplně schází politická vůle k rozbíjení či oslabování firmy ČEZ. Jakmile odejdou zelení z vlády, k prolomení těžebních limitů prostě dojde.
Na celé věci je zajímavé také načasování. Policie před pár týdny zrušila trestní stíhání šéfa Motoinvestu Pavla Tykače v souvislosti s vytunelováním CS Fondů. A následně prosákly informace o tom, že jednání mezi ČEZ a MUS se rozběhla, či dokonce finišují.
Souvislost je zřejmá. V dozorčí radě ČEZ zaznívaly hlasy, které bojkotovaly jednání s podnikem, jehož největším akcionářem je trestně stíhaná osoba, u které hrozí, že by mohla být odsouzena. Případ CS Fondů, který se odehrál v roce 1997 byl patrně poslední kauzou, ze které bylo možné šéfy kontroverzní finanční skupiny vinit. V případě Kreditní banky Plzeň byli »hoši z Motoinvestu« osvobozeni. A další případy spojené s počínáním dravčí skupiny na českém finančním trhu jsou promlčeny.

Co na to řeknou v Brně

Otázkou je, co by na plánovanou fúzi řekl antimonopolní úřad. Je zjevné, že Pecina a jeho lidé budou transakci velmi detailně zkoumat.
ČEZ, kterému sice v případě úspěchu obchodu získá dominantní pozici na trhu s hnědým uhlím, ale bude ho dodávat především sám sobě. A proto se jeví jako nepravděpodobné, že by se rozhodl využívat dominantní pozice.
Regulátoři musí samozřejmě dohlédnout, aby nová firma svou cenovou politikou nedrtila maloodběratele uhlí, místní teplárny a samostatné elektrárny. Ačkoli by ale nová společnost byla dominantní, přece jen žijeme na evropském trhu -a hnědé uhlí lze také dovézt...
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.