Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Proč neplatit Dalíka, Zeman na Hrad a zrady zvon

HN.IHNED.CZ  23. 1. 2007

Premiér Topolánek se nechal slyšet v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce, že nabídne svému poradci Markovi Dalíkovi místo. Tím se asi rozumí, že to bude místo na úřadu vlády, například šéfování sboru poradců. Dalík až dosud spolupracoval s Topolánkem pouze formálně.
Existuje řada důvodů, proč by Topolánek neměl Dalíkovi místo placené z peněz daňových poplatníků nabízet. Dalík se dopustil přinejmenším několika nepřijatelných výroků a jeho politický životopis čítá kontroverzní body.
Za prvé je tu Dalíkova role v případu Kořistka. Ani soud s bývalým poslancem Kořistkou nepopřel skutečnost, že se s ním Dalík a Večerek sešli v trochu neobvyklém prostředí motorestu. Je také zjevné, že Dalík jednal z pověření Topolánka a je více než pravděpodobné - když šlo o to, položit Grossovu vládu - že exposlancovi něco nabízeli. Kořistkovi se pouze nepodařilo doložit, že to bylo deset milionů korun. Výmluvné je i to, že Dalík s Večerkem s žalobou proti němu dlouho váhali.
V rozhovoru, který s premiérovým spolupracovníkem natočil novinář MF Dnes skrytou kamerou, Dalík praví: "Budeme s nimi jako jednat a pak je pošleme do p..."
A v televizním dokumentu Cesta k moci praví Marek Dalík na otevřenou (nikoli skrytou) kameru. "ČSSD je kriminální organizace a my s Mirkem Topolánkem uděláme cokoli pro to, aby se nedostala k moci. Opravdu cokoli. A nepotím se kvůli tomu."
Existují sice protiargumenty, ale moc silné nejsou, můžeme je tedy také rovnou stručně zpochybnit. Například: Zeman měl také Šloufa na úřadu vlády, tak co má být? Dobře - ale jak to dopadlo? Má být snad všehoschopný Zeman někým, kdo u nás nastavuje laťku politické kultury?
Nebo: Dalík se na státním úřadě zkultivuje. Ale nestane se opak? Každý politik potřebuje "člověka na špinavou práci". Tady opravdu pozor - kdo se smíří s tímto cynickým argumentem, smíří se asi s čímkoli.
Chceme opravdu platit z daní někoho, kdo je ochoten udělat "opravdu cokoli"?


Dál na Vysočině

Kolega novinář Erik Best ve svém editorialu Final Word na stránkách Fleet sheet opakovaně recykluje spekulativní ideu o tom, že existuje jakási dohoda mezi Mirkem Topolánkem a Milošem Zemanem o tom, že Zeman sežene přeběhlíky a Topolánek zajistí jeho zvolení prezidentem. V neděli Erik Best pronikl s touto ideou i do televizního pořadu 168 hodin na ČT1. Televize zavolala i Zemanovi, který se této myšlence vysmál.
Jednou z výhod internetové či blogové žurnalistiky je, že může být mnohem spekulativnější a provokativnější než normální novinařina. Takže se provokacím kolegy Besta neposmívám, protože je považuji za užitečné.
Nicméně si myslím, že něco takového je nepravděpodobné. Především proto, že je těžké si představit, že by něco takového získalo širší podporu v ODS.
Až Klaus vychladne, protože věci se vyvinuly "proti jeho vůli", začne znovu o přízeň svých bývalých věrných bojovat a pokusí se s legislativci ODS sblížit. Zmírní možná svůj neproduktivní boj proti europeismu a začne zase kázat především svůj ekonomický "klausismus-friedmanismus". Ten může padat na úrodnou půdu, protože koaliční vláda mnoho liberálních reforem neprosadí. Na Klause se možná nepřestane zlobit pár nejvěrnějších topolánkovců. To ale Zemanovi k volbě hlavou státu nepostačí.
Navíc je možné, že Topolánek bude časem dělat leccos pro to, aby si Klause smířil.
Pak je tu ještě vývoj v ČSSD. Je ale velmi nepravděpodobné, že by se sociální demokracie ještě někdy znovu sešikovala za Zemanem.


Jsi to, co říkáš

Plejádu vystoupení poslanců za ČSSD bylo v pátek velmi tristní sledovat. Nejen z hlediska obsahového, ale především z pohledu jazykového. Slovní výbava poslanců sociální demokracie se bohužel moc neodlišuje od výraziva poslanců za KSČM.
Máme tu opět čest s jazykovým projevem husákovské normalizace. Paroubkovou "zradou" a "zrádci" počínaje a výroky typu "kdo je režisérem tohoto divadla" konče.
Je to bohužel škoda, protože inteligentní a schopnou levici (a v tuto chvíli silnou a důvěryhodnou opozici) tato země potřebuje. Paroubek se dnes diví, že jeho strana má málo mladých voličů. Dokud bude sám šéf strany používat jazyk Obziny či dokonce Urválka, mladé voliče nezíská a nikdy ani nepochopí proč. Protože člověk, který používá tento jazyk, nedokáže ani "reflektovat", že je na tom něco nenormálního.
Zdá se, že předseda ČSSD Jiří Paroubek prostě nepochopil, co bylo vlastně špatně na jeho červnovém projevu, i když se za něj omluvil.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.