Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Proč se nebát privatizace nemocnic

HN.IHNED.CZ  11. 5. 2007

Středočeský kraj schválil prodej deseti nemocnic vítězům tendrů. Kritéria nebyla jednoduchá, prodávalo se pod účetní cenou, výběrové komise posuzovaly především podnikatelský záměr či sliby o udržení zaměstnanosti a rozsahu poskytované péče.

Odpůrci prodeje, vedení především sociální demokracií a komunisty, volají do světa, že nemocnice mohou být vytunelovány, zrušeny bez náhrady, zavřeny. Když se před patnácti lety začaly privatizovat podniky, také prý leckdo sliboval modré z nebe.

Ano, může se stát leccos, privatizace je prostě svou povahou riskantní, nikoli bezpečný a zaručeně nezávadný proces. Stejně tak podnikání nemusí skončit vždy dobře a podvody se někdy dějí. Takový je život. Pokud se bude prodávat deset nemocnic, je dokonce velmi pravděpodobné, že se něco prostě nepodaří; nehrajme si na to, že to bude naopak.

Srovnávat ale s privatizací podniků z první poloviny devadesátých let není na místě. Pravda - i tehdy se posuzovaly podnikatelské záměry, i tehdy se prodávalo proti příslibu privatizačního úvěru.

Jenže: úroky již nejsou kolem dvaceti procent jako někdy v roce 1994, ale většinou se počítají v řádech jednotek. Čeští podnikatelé už mají většinou nějakou minulost, mají za sebou dráhu, kterou je možné mapovat (na počátku devadesátých let nebylo možné jejich solidnost jakkoli testovat). Ekonomika roste a - ač to možná zní cynicky či účetnicky - růst většinou pomáhá i zdravotnictví.

Přesto vězme, že se nemocnice neprodávají andělům, ale lidem. A ti mohou mít buď smůlu nebo se může stát, že z nich pokušení učiní podvodníky. Ale to nemusí být konec. Konkursy začínají v této zemi (pomalu, ale přece) fungovat lépe než dřív, a pokud je bankrot rychle zúřadován a ošetřen, nemusí to znamenat, že nemocnici někdo zničí a její majetek odnese. Prostě v ní začne pracovat někdo jiný.

I tak má privatizace smysl, protože platí stará dobrá poučka, že soukromníci ZPRAVIDLA hospodaří lépe než stát nebo kraj. Nic víc, nic míň.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.