Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Proč se nebát ruského kapitálu

HN.IHNED.CZ  24. 7. 2007

V Německu právě vzniká státní agentura, která bude regulovat, co si v tamní ekonomice mohou koupit státní fondy z jiných zemí. Kabinet se totiž obává, že čínský státní kapitál by mohl vstoupit do německého bankovnictví. A kancléřka Angela Merkelová minulý týden dokonce navrhla, aby tyto věci napříště začala regulovat i Evropská unie jako celek.

Zdá se to být logické. Číně vládne komunistická strana; a má-li takový stát k dispozici stovky miliard dolarů, vypadá jako samozřejmost, že se demokratické státy snaží jeho vlivu na svůj chod zuby nehty bránit. Přejeme si snad, aby klíčové podniky v Evropě či Americe ovládaly velmocenské a ještě k tomu komunistické státní peníze? Tady musí jít přece ideály volného obchodu úplně stranou. Ať si Číňané, Rusové, Arabové, Venezuelci (a kdovíkdo ještě) zprivatizují nejdřív svoje podniky, pak jejich peníze přivítáme. Jenže...

Efekt sněhové koule

První problém přináší řetězová reakce. Německá vláda se inspirovala v USA. Tam už před půldruhým rokem vznikl Výbor pro zahraniční investice, který posuzuje, zda někteří investoři nemohou škodit americkým bezpečnostním zájmům. Impulzem ke vzniku instituce byl pokus čínské státní firmy CNOOC vstoupit do americké ropné firmy Unocal. A snaha arabské firmy registrované v Dubaji získat pět amerických přístavů. Oba pokusy skončily nezdarem.

Potíž je, že Číňané si tyto věci pamatují a reagují recipročně. Čínská vláda nedávno zamítla americké kapitálové skupině Carlyle group vstup do firmy, která vyrábí bezešvé ocelové trubky. Téže skupině bylo zapovězeno nakoupit osm procent akcií v jedné z čínských bank.

Německé firmě Schaeffer Group, která vyrábí automobilové součástky, zase čínská vláda zakázala vstup do tamní společnosti Luyang Bearing corp., která se zabývá výrobou téhož. A to bylo ještě předtím, než Merkelová přišla se svou iniciativou. Číňané mohou přitvrdit a za strategické odvětví vyhlašovat leccos.

Další potíž spočívá v tom, že na dobré úmysly se rychle nabalí i vypočítavost a klasický protekcionismus. Koneckonců cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly vždy.

"Musíme jmenovat oblasti ekonomiky, které musí zůstat v německých rukou," reagoval na iniciativu Merkelové Josef Ackerman, ředitel Deutsche Bank. O německé ruce ale přece vůbec nešlo! Jakmile se vypustí balonek, lze čekat, že se svou troškou do mlýna přispěchají Francouzi, kteří chtějí chránit národní šampiony. Nebo Poláci, kteří nechtějí cizí supermarkety.

Lepší než megalomanie

Podobný výbor, jaký mají USA - a jaký nyní chystá Německo - připravuje už i Indie. A přísnější pravidla pro zahraniční investice hodlá brzy zavést také Kanada.

Na celou věc lze ale pohlížet i jinak. Čína dnes generuje neuvěřitelné miliardy dolarů devizových rezerv a exportních zisků. Pokud tyto peníze investuje do amerických fondů a různých nadnárodních investičních skupin, znamená to, že Čína ještě více integruje do systému globálního kapitalismu. Sledovat se bude jediný ukazatel: zisk.

Je to možná lepší, než když různé diktatury státní peníze investují do nesmyslných zbrojních a megalomanských projektů.

Integrace do systému

V Česku se sice nebojíme Číňanů, ale děsí nás ruské státní peníze v energetice. Má to svou logiku, ale ani s Ruskem to není černobílé. Pokud například Rusové dnes investují zisky z ropy - podobně jako Norové - do fondu, který má šetřit na horší časy budoucí, je to přece přesně to, po čem všichni ekonomové odjakživa volají.

Ale zpět k protekcionismu. Světová ekonomika dnes žije z liberalizačních obchodních dohod, které se začaly dojednávat před dvaceti lety. Potíž je v tom, že obchodní protekcionismus a odpor ke globalizaci je dnes ve světové politice - například v té americké - na vzestupu. A to navzdory tomu, že náměstek amerického ministra financí Robert Kimmitt považuje nebezpečí "investičního protekcionismu" za současnou "největší hrozbu pro světovou ekonomiku".

Když se přidají investiční bariéry, ocitneme se všichni na zlé skluzavce.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.