Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Proč zákon nestačí

HN.IHNED.CZ  6. 3. 2007

Nehod i mrtvých na silnicích začalo opět přibývat. Bilance prvních měsíců roku je dokonce horší než vloni. Výjimečně teplé počasí to vysvětluje jen částečně, jestli vůbec: nejrůznější neumětelové, kteří normálně v zimě nejezdí, vyjeli na silnice dříve než obvykle. Jenže to zase letos v zimě skoro neklouzalo.

Na vině je jednoznačně vztah českých politiků k silničnímu zákonu. Bodový systém, brzy poté, co byl zaveden, budil jednoznačný respekt řidičů: jezdilo se opatrně, dodržovala se pravidla, dopravní policie získala na chvíli respekt. Dlouho to nevydrželo. Ukazuje se, jak je klíčové, aby se za podobnou poměrně revoluční změnu důležité zákonné normy postavili politici celou svou silou a autoritou. Jenže ti hned vycítili, že systém je nepopulární, a začali se od něj distancovat a slibovat brzkou novelizaci. Dokonce to bylo to jediné, v čem si politici z obou velkých stran v létě, tedy v době, kdy se nemohli shodnout vůbec na ničem, notovali. Měli říkat opak: bodový zákon je dobrý a správný, chceme, aby ho policisté vymáhali tvrdě, a pokud tak budou činit, budeme je chválit.

Dnes se dostalo vše do starých vyježděných kolejí. Jezdí se jako dřív: často hrubě, agresivně, neomaleně, nepřiměřeně. Žijeme v zemi, kde lidé a státní zaměstnanci žádají "od vrchnosti" signály a pokyny. Policisté žádné nedostali, tak se sami brzy začali chovat, jak byli zvyklí předtím. Neslyšeli jsme v tomto směru žádný apelativní projev ani od bývalého, ani od současného ministra vnitra.

Je koneckonců symptomatické, že veřejná debata se pod taktovkou ODS přesouvá k tomu, zda povolit na dálnici sto šedesát. Vysoká rychlost se toleruje v Německu, jenže tamější řidiči jsou disciplinovanější a lepší než ti čeští a jejich dálnice jsou kvalitnější, širší a tedy i méně přecpané kamiony.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.