Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Reformy a vyhlídky politiky

22.8.2007

 

Koaliční reformní balíček prošel sněmovnou. Končí vleklá operetka s jepičími dohodami a tesilovými »rebely«, kteří spíše připomínají fotbalové bafuňáře než mladého Micka Jaggera.
Ano – jedno únavné drama končí. Kdo však doufá, že nyní nastane v české politice klid na racionalitu, soustředěné vládnutí a výrobu dlouhodobých vizí, se zlou se potáže. Další drama plné zvratů začne totiž už za pár týdnů a bude se jmenovat boj o státní rozpočet.

Návrat poslancokracie

Schválené reformy mají být předpokladem pro pohodlné schválení státního rozpočtu. Nenechme se však mást pohodlným schvalováním loňského rozpočtu. Tehdejší jednobarevná vláda ODS neměla důvěru, návrh rozpočtu zpracovávala ještě Paroubkova vláda a sociální demokraté tehdy ještě počítali s velkou koalicí. Rozpočet prošel, protože ho podpořila i ČSSD.
To se letos opakovat nebude. Poslanců koalice je nanejvýše 102. V rámci schvalování rozpočtu se tehdy poslanci utrhli ze řetězu a porcovali medvěda tak zuřivě, že se vymkli z finančního rámce schváleného v prvním čtení. I právě schválený »batoh« byl předhozen poslancům k lidové tvořivosti. Poslanci v poslední době získali velký apetýt, mají pocit, že »oni jsou vláda«, nemají respekt skoro před ničím a mnoho z nich se bude zase chtít zviditelnit. Už na podzim se objeví noví Hovorkové a Tlustí nebo se znovu vynoří ti staří.

Prezidentská volba

Rozpočet bude nakonec schválen, jen se to neobejde bez nových ultimát a dramat. Ze dvou důvodů: ODS bude potřebovat demonstrovat jednotu před prezidentskou volbou a koaliční poslanci si nepřejí nové parlamentní volby.
Poté, co bude příští rok (nanejvýš pravděpodobně) znovuzvolen Václav Klaus, přihlásí se o slovo »rebel« Tlustý se svou frakcí a bude žádat splnění revizí, které mu dal Topolánek.
Nastane tu další drama: na jedné straně už budou reformní zákony platit, a vláda tak bude motivována neplnit sliby motorkáři ze Slaného (a nelámat si s nimi hlavu), na druhou stranu se může »rebel« rozzlobit a zkusit spolu s opozicí shodit vládu (především porostouli ČSSD preference).

Konfrontace, či kooperace?

Píše-li se dnes o »batohu«, mluví se o tom, kdo ušetří třicet tři korun a kdo sto dvacet. Právě schválená reforma ale obsahuje některé důležité věci, o kterých se paradoxně mluví ve srovnání s daněmi málo: zvýšení zvýhodněné sazby DPH na devět procent, stropy na sociální pojištění, zpřísnění nemocenské, poplatky u lékaře. Všechny tyto kroky jsou docela nepopulární, vcelku odvážné i trochu bolestivé.
Efekty reformy se však brzy vyčerpají a už jen kvůli plnění konvergenčních kritérií spojených s přípravou na euro musí přijít v příštích letech další reformy, a ty se tentokrát budou muset soustředit na škrty, především v sociální oblasti.
ODS škrty slibuje. Jenže v té době se volební cyklus přehoupne do druhé poloviny a před volbami se ještě žádná vláda na světě k nepopulárním krokům neodhodlala.
Silová a konfrontační politika současné koaliční vlády s úzkou většinou, založená na tom, že s opozicí se nejedná (a místo hledání širšího konsenzu se loví přeběhlíci), slaví po včerejšku výrazný úspěch. Je nepravděpodobné, že podobnou metodou půjde schvalovat další kroky ozdravující veřejné finance a umožňující plnit mezinárodní závazky (reformy sociálních výdajů, zdravotnictví a penzí).
Zatím to vypadá, že nejpozději za dva roky naše veřejné finance znovu těžce onemocní a pak snad konečně vzroste poptávka po hledání širšího konsenzu v politice. Anebo nás čeká velký průšvih.
Útěchou, přestože chabou, nám může být, že ve srovnání s Poláky a Maďary nás svět vnímá jako relativně rozumné a schopné si vládnout. Zároveň se ale světu potvrzuje, že s tím, jak si dokážou vládnout v Pobaltí – tedy moderně, cílevědomě a protestantsky úsporně a uměřeně – se opravdu ani vzdáleně měřit nemůžeme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.