Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Ropa za sto dolarů

8.11.2007
Cena ropy se nezadržitelně blíží hranici sto dolarů za barel. Jednak kvůli tomu, že bouře v Severním moři ohrozily tamější produkci a americkou vládou evidované zásoby strategické suroviny se ukázaly být nižší, než se čekalo. Dalším důvodem je blízkost »magické hranice«. Ne nadarmo se jí tak říká: od určitého momentu prostě nezadržitelně přitahuje a už s tím - jakkoli to zní fatalisticky - nikdo nic neudělá.
Souvislost s pádem dolaru není tak silná, jak se mnozí domnívají, ale přesto existuje. Ropa se prodává především za dolary. A když si za ně šejkové koupí každým dnem méně, než byli zvyklí, je logické, že jich požadují víc. Dolar sám včera oslavil jednu magickou hranici: euro k němu bylo poprvé v historii silnější než kdy předtím německá marka. Navíc je tu ještě jedna souvislost s hypoteční krizí. Americký Fed je nucen v důsledku pádu důvěry snižovat úrokové míry, a to dolar oslabuje. Každým dnem přitom z USA přicházejí nové - ne zrovna povzbudivé zprávy. Včera například automobilový koncern General Motors ohlásil ztrátu 39 miliard dolarů. A dolarové investice začaly opouštět i čínské státní fondy a banky.
Dlouhodobé příčiny růstu cen ropy jsou ale jinde. Stabilně rostoucí poptávka v Číně a Indii způsobí, že již za dvacet let jí tyto země spotřebují víc než Japonsko a USA dohromady. Nabídka poptávce zkrátka nestačí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.