Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Rozpočet nanečisto

HN.IHNED.CZ  12. 6. 2007

Vláda včera schválila rozpočet na příští rok. Je chvályhodné, že se ministři zabývají rozpočtem zavčas. Dosud bývalo zvykem, že touto dobou návrh teprve chroustají úředníci. Ministři si tedy přivstali.

Jenže jde hlavně o taktiku. Vláda chce demonstrovat před hlasováním "o batohu" jednotu. Touží předvést, že s rozpočtem spojuje svou existenci. Chce včas zkrotit neblahou tradici resortismu: ministři kopou za své úřady, nikoli za vládu jako celek. Jenže návrh je zatím jenom přáním. Je postaven na schválení změn daňových a sociálních zákonů (reformy tomu nechce říkat ani sám premiér), které prošly parlamentem teprve v prvním čtení. Hlavní řež o "batoh" se ale bude konat ve sněmovně v srpnu, teprve pak - uspěje-li vláda - půjde vládní rozpočet do parlamentu.

Ve výdajích ovšem dochází k podstatným změnám i bez reforem. Je dobře, že v mírně úsporné atmosféře vláda dokázala navýšit prostředky na vědu a výzkum. Je správné, že - i když jen symbolicky - roste objem prostředků na obranu: zde dlouhodobě neplníme ani sliby spojencům. Škrty výdajů na kulturu jsou naopak ostudné. Vláda měla sebrat více odvahy a škrtat ostřeji v miliardách do zemědělství nebo třeba ve státní správě. A hlavně prosadit ostřejší řezy sociálních transferů. Za jistou politickou zajímavost či pikanterii lze považovat, že vláda snižuje výdaje na prezidentskou kancelář o 50 milionů. Uvidíme, co na to hlava státu.

Z toho, že Karel IV. či Rudolf II. na kultuře nešetřili, žije tato země dodnes. "Investice" se vrátily tisícinásobně. Kultura je vždy politicky slabá popelka, ale chytré země jako Dánsko či Nizozemsko vědí, že i v dnešní době jsou investice do kultury něco, co se vyplácí. Není divu: jde o kulturní země. Zkrátka: každý sám svého demokratického štěstí strůjce. Když to takhle chceme: bůh s námi.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.