Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

S ČEZ se díry nelátají

HN.IHNED.CZ  20. 3. 2007  

Vláda po dramatickém jednání rozhodla, že prodá sedm procent akcií ČEZ. Bohužel. - Proč je to spíše špatná zpráva? Především z důvodů souvisejících s rozpočtem.

Vláda prodej obhajuje tím, že potřebuje peníze na stavbu silnic. Jenže Státní fond dopravní infrastruktury, kam má přijít očekávaný výnos přes třicet miliard, je podle mezinárodních standardů součástí státního rozpočtu. A lepit v něm díry tímto způsobem, je nejen chybné, ale i velmi sebeklamné. Když není za co stavět silnice, je lepší si půjčit - alespoň se naplno projeví, jak na tom stát opravdu je. Bez zásadní reformy rozpočtových výdajů za rok nebude na dálnice znovu; i privatizace jednou skončí. Jednorázové příjmy se mají používat na jednorázové výdaje - třeba penzijní reformu nebo splátky dluhu.

Jiná otázka je, zda tento krok příliš neposiluje současný management ČEZ. Když stát sníží svůj zatím dvoutřetinový podíl, neztratí výhledově nad ČEZ kontrolu, jako ji kdysi ztratil nad IPB? Tato hrozba je podle všeho přeceňována. Kvalifikovanou většinu totiž tvoří dvě třetiny přítomných na valné hromadě. A v historii ČEZ se snad ještě neuskutečnila valná hromada, na kterou by dorazilo více než pět procent drobných akcionářů. Stát je oproti tomu přítomen vždy v plné zbroji. Navíc: koupí-li si vlastní akcie sám ČEZ, bude nucen snížit základní kapitál. Tím ubude akcií a podíl státu se v důsledku "zředí" méně - ani ne o tři procenta.

Především by ale stát měl vědět, jak chce s ČEZ do budoucna naložit. Ví to? Zatím to není poznat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.