Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Sazby vzhůru

HN.IHNED.CZ  27. 7. 2007

ČNB včera rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Tentokrát se jednalo o rozhodnutí dlouho očekávané a dokonce předem členy bankovní rady avizované. A to během jara nejprve opatrně, posléze jasně a zřetelně. Faktory, které v tuto chvíli ovlivňují ceny a které musí mít centrální banka na zřeteli, lze pracovně rozlišit na globální, evropské a místní.

Hlavní důvod toho, že většina vyspělých zemí světa se v posledních patnácti letech příliš nemusela bát inflace, byl prudký rozvoj mezinárodního obchodu. Neustálý příliv levného zboží z Asie pomohl držet inflaci v Evropě i v USA na uzdě. Jenže toto období končí. Rostoucí domácí poptávka v Indii a Číně tlačí ceny vzhůru. Není to tlak skokový či dramatický, ale soustavný a zjevný. Spotřební zboží z Číny nemůže být donekonečna pořád za stejnou cenu. A to teď začneme pociťovat.

Druhý faktor je evropský. Důležitá evropská ekonomika, tedy Německo, v tuto chvíli relativně úspěšně roste. A to pochopitelně vytváří tlak na růst cen. V některých odvětvích německé ekonomiky přestávají dostačovat kapacity - a to je vždy možné považovat za inflační faktor. I když máme samostatnou měnu, vlivy a poryvy větru z eurozóny se k nám jednoznačně a rychle přenáší.

A pak tu máme ryze domácí faktory: růst cen potravin a energií. Domácí ekonomika začíná narážet na úzká hrdla, především co se kvalifikované pracovní síly týče. Kam se podíváte, začínají chybět lidi. A to lze řešit pouze vyšší mzdovou nabídkou. I když máme jedny z nejnižších sazeb v Evropě, pomalu ale jistě u nás porostou i do budoucna.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.