Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Sirnatý je lucifer

HN.IHNED.CZ  30. 3. 2007

Na ministerstvu životního prostředí sepsali vyhlášku, podle které nebude možné od začátku příštího roku pálit v teplárnách ani domácích kotlích uhlí s vyšším obsahem síry. Zákaz by se mohl dotknout nejen téměř dvou set tisíc domácností, ale třeba i škol a léčeben. Náhradní paliva jako plyn či elektrický proud jsou o desítky procent dražší a navíc bude třeba rychle investovat do nových kotlů a instalací.

Bylo by jistě krásné, kdyby nebe bylo pořád modré a nezašpiněné, vzduch čistý, svěží a voňavý, ale takhle to dělat nejde. Pokud jsou údaje o množství vyhláškou postižených domácností přesné, je zjevné, že to je záležitost, která vyžaduje důkladnou veřejnou diskusi. Vzhledem k tomu, že uhlím topí především nejchudší domácnosti, měla by o chystané změně jejich výdajových priorit alespoň vědět dopředu vláda.

Je zjevné, že jde o záležitost značného dosahu, takže pokud se společnost chce takto rozhodnout, bylo by lepší schválit zákon. Navíc - pokud chce stát zasahovat, měl by dávat přednost daňovým nástrojům a ne zákazům. Motivovat a ne dávat befelem.

Vůbec nejlepší by ale bylo podobná rozhodnutí ponížit někam směrem k obcím. Jsou vesnice v uzavřených kotlinách, neodvětrávané, kde topení "smradlavým humusem" málem znemožňuje opustit v zimě dům. Jsou obce na kopcích a planinách, kde sviští vítr. Nejlépe by bylo, kdyby si to všude zařídili podle svých potřeb a gusta.

Když už jsme ale u pálení svinstva: pokud nebudou mít některé "sociální případy" špatné uhlí, začnou pálit bakelit, pneumatiky a pet lahve. Leckde se to děje už dnes. Vyhláška nevyhláška.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.