Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Sláva zeleným kartám

10.9.2007
Většina ekonomů a myslitelů, kteří jinak věří ve svobodný trh a blahodárnost volného pohybu zboží a kapitálu, to vidí o něco složitěji se svobodným pohybem nás lidí (říkají nám »pracovní síla«) po planetě.
Zatímco kapitál proudí tam, kde se nejlépe zhodnocuje, a zboží tam, kde se nejlépe prodává, s lidmi - bojí se ekonomové (o politicích ani nemluvě, ti se bojí vždycky) - je to složité. Než se nabídka a poptávka usadí, mohly by vznikat iracionální vlny. A ty by mohly destabilizovat celé společnosti, jejich právní řád a hodnotový systém: celý Bangladéš by se třeba mohl přestěhovat do Evropy.
Přesto liberálové věří, že ideálu svobodného pohybu pracovní síly je třeba se alespoň přiblížit a zachovat si pouze pojistky. Přesně to dnes navrhuje ministr Petr Nečas (zajímavé je, že bývá vždy označován za konzervativce).
Nesmyslně byrokratický a neefektivní systém kontroly migrace, který přináší rigidity, černý trh, korupci, kriminalitu a hlavně nedostatek pracovních sil, se ministr rozhodl radikálně zjednodušit. »Zelenou kartu« dostane každý (i ti nekvalifikovaní), a kdo nebude mít za dva měsíce práci, pofrčí zas domů. Policie a regiony budou mít právo vyhlásit jakýsi »stav nebezpečí« a platnost systému dočasně zablokovat. Veškerá ostatní byrokracie odpadne. Krom toho, že bude blahodárný pro pracovní trh, omezí byrokracii, korupci, vyděračství a obchod s lidmi.
Určitě se zvedne vlna odporu. Počínaje úřednickými chrousty, kteří budou říkat, že to nejde, dále přes sociální inženýry, kteří se živí přípravami pilotních projektů a jejich monitorováním, a konče národovci, kterých je v ODS spousta. Ustojí to Nečas?
Ministr má ještě jeden skvělý nápad, který bude nepochybně účinný. Zaměstnávat někoho načerno bude trestné. Nejprve podmínka a pokuta, pak už kriminál. Žertovná odbočka: pravidlem je, že od Spojených států přes Anglii po Japonsko spadnou do sítě nejprve politici, kteří mají jít příkladem, ale jaksi zapomenou na své filipínské služky a hispánské chůvy. Uvidíme jestli - až to bude zavedeno - se podobného trapasu politici z ODS vyvarují.
Otázka ovšem zní: proč si tyto báječné a krystalicky jednoduché nápady nenapsaly ODS i vláda už dávno do programu? Proč to ministra napadlo až nyní? Například na těchto názorových stránkách navrhujeme totéž konzistentně už dávno. Že by snad začal ministr číst Hospodářské noviny?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.