Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Smí Gross rychle zbohatnout?

17.10.2007
Čím méně se většině médií daří usvědčit Stanislava Grosse, že jeho transakce s podílem v energetické firmě má kriminální původ, tím jako by s nimi cloumal větší vztek. »Gross prodal akcie a je bohatý«, »Gross zázračně zbohatl«, »Grossovi zbohatli: Český sen« a kdovíco ještě. To může u mnoha čtenářů zabrat. Nepřejícnost a závist jsou lidským pudem, v Česku se jim daří lépe než jinde.

Ale svět není spravedlivý!

Jedním ze základů pravicového pohledu na svět je respekt k tomu, že k majetku se přichází různě. Někdo něco zdědí, někdo něco vydobude poctivou každodenní dřinou, někdo má jen štěstí, někdo je zdravě drzý a ochoten jít do rizika a stává se, že někdo udělá jeden jediný skvělý obchod.
Člověk, který se hlásí k pravici, nemá nic proti »spekulantům« ani proti tomu, že někdo využívá »kontaktů«. Bez spekulantů a hráčů by málokdo půjčil začínajícím podnikatelům na rozjezd. Spekulanti brání cenovým výkyvům a také díky ním tržní stroj hladce jede. To jen marxisté a leninisté viděli ve spekulantech pijavice a věšeli je na kandelábry.
Podobné je to s kontakty. Kontakty jsou kapitál. Kontakty z nejlepších amerických či francouzských škol pomáhají v byznyse. Pomáhají i kontakty z politiky. Svět v tom NENÍ spravedlivý. Skoro každý bývalý předseda vlády, který není v důchodovém věku, dokáže ve své zemi kontakty zpeněžit. Pokud jen trochu chce.
Je jasné, že to lidem vadí a vždycky vadit bude: Mámo, knedlíky na stůl, my kontakty nemáme, to je nespravedlivé!
V případě Gross pláčeme na špatném hrobě. Komu Grossovo zbohatnutí vadí, ať se zamyslí nad tím, co je (či bylo) v této společnosti špatně, pokud se předsedou vlády stal světem netknutý a nevzdělaný holobrádek, který opsal diplomovou práci z materiálů ČNB a v muže dospíval mezi jednacím sálem a parlamentní jídelnou.
Od doby, kdy se tento Mr. Babyface stal premiérem, nemůžeme se divit, že má kontakty. Většina bývalých politiků na Západě se živí obchodováním, které se může leckomu jevit méně čisté než obchodování s akciemi: totiž jako lobbisté nebo »poradci«.
Už jsem na tomto místě popsal scénář, který se mi zdá logický. Sýkora, kterého se pokoušel Chrenek vytlačit, se dohodl s bývalým premiérem (ten měl lepší »kontakty«), aby vyjednal lepší cenu. Pokud je odhadovaná cena podílu třicetinásobná, půjčí leckdo. Sýkora asi neponechal Grossovi celý zisk z transakce, ale to už je jejich věc.
Je tu i jiný scénář. Gross si nepůjčil, ale celou transakcí legalizoval nějaký úplatek. Ošklivé titulní strany rodina přetrpí, policie na nic nepřijde. Toto podezření nejde vyvrátit, ale zdá se přece jen krkolomné. Proč si raději neuložit peníze někde v daňovém ráji?

Závist jako program

Grosse se nezastala ani jeho rodná strana, ani nikdo z jeho bývalých kolegů. To vypadá jako jasný důkaz zapáchajícího obchodu.
Jenže tradiční levicové strany mají přímo v popisu práce odpor proti snadnému a rychlému bohatnutí. Kdo zbohatne, vyčuhuje. Lidé mají chodit každý den do práce, a ne dělat »kšefty«. Obávám se, že v dobách, kdy Miloš Zeman a ČSSD brojili proti »tunelářům«, nevadila jim tolik zlodějina jako spíše rychlost zbohatnutí. Doby, kdy česká levice bude tolerovat či dokonce vítat bohaté, jsou ještě vzdáleny. Koneckonců: montážních hal a dělníků moc neubývá.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.