Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Soud, pak vyvlastnění

15.11.2007
Vláda odmítla novelu zákona o vyvlastňování, který předložila skupina poslanců ODS a ČSSD. Je to dobře. Návrh posiloval moc státu a omezoval moc soudní. Říkal nepřijatelné: pokud se majitel pozemku odvolá k soudu, pozemek bude stejně vyvlastněn, ale soud pak může rozhodnout o náhradě. Co však vláda zamítla, může projít sněmovnou. A pravděpodobnost, že bude novela »na divoko« schválena, je bohužel docela vysoká. Proto několik Proti.
První: Teprve od loňska platí nový zákon o vyvlastňování. Jeho přijetí bylo předmětem ostrých a bojovných ideologických diskusí. Zákon odmítl Senát a vetoval prezident republiky, nakonec jej sněmovna prosadila. Byl kritizován, protože dostatečně jasně nedefinoval veřejný zájem. Zákon ale platí a stát by měl pečovat také o určitou stabilitu právního řádu.
Druhé: Kvůli skutečnosti, že se na vyřešení soudního sporu (majitele pozemku se státem, obcí či krajem) čeká v této zemi dlouhá léta, není důvod měnit zákon. Stát má zařídit, aby soudy rozhodovaly v řádech měsíců.
Třetí: Novela ruší odkladný účinek i u probíhajících kauz. Jde tedy zjevně o retroaktivitu práva a Ústavní soud by takovou novelu na sto procent zrušil.
Svět, ve kterém levice podporuje snadná vyvlastňovací řešení a pravice přísně chrání soukromé vlastnictví, existuje jen v pohádce. ODS před třemi lety například navrhla a prosadila zákon o vytěsňování drobných akcionářů. Vyvlastňovací zákony známe z různých zemí - od Francie přes Švédsko po USA. I současný ministr financí Miroslav Kalousek před volbami řekl, že tzv. liniové stavby, jako jsou dálnice, nelze bez vyvlastňovacího zákona realizovat. Tehdy Kalousek ještě řekl, že je ale proti vyvlastňování kvůli soukromému podnikatelskému zájmu. To je rozumné a na tom se dá shodnout. Rozhodně však neomezujme soudní moc.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.