Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Stát státu, Srbovy miliony a imigrační pokrytectví

HN.IHNED.CZ  1. 6. 2007  

Do privatizace sedmi procent akcií ČEZ přinesl tento týden nové světlo. Stát nebude prodávat sedm procent, ale něco mezi pěti a sedmi. Za druhé se management ČEZ "přiznal", že plánovaný scénář je ten, který si přál, a za třetí jsme se dozvěděli, že akcie prodávané státem si na burze koupí sám ČEZ. Proč to ministr financí Kalousek neřekne rovnou?

Za čtvrté je jasné, že v celém scénáři nejde o energetickou bezpečnost, ale problémy s rozvahou ČEZ. Ten má na účtech obrovské množství likvidity (téměř 40 miliard korun), nemá kam investovat, zahraničních akvizic je málo a pro domácí investice do elektráren nejsou zajištěné zdroje (uhlí, jádro). Zadluženost firmy je nízká, u podniku této velikosti to může být vnímáno negativně. Nákup deseti procent vlastních akcií by "krizi" pozastavil.

Kdyby ČEZ stahoval postupně akcie z trhu (bez návaznosti na prodej akcií v držení státu) trvala by celá akce dlouho, možná i rok a půl. Nákup by velmi podražil a nemusel by být nakonec úspěšný. Počítalo se s tím, že prodej státních akcií stahování urychlí a zlevní.

Pořád je velká otázka, jak to celé dopadne. ČEZ smí podle evropských pravidel denně nakoupit 25 procent denních obchodovatelných objemů (průměr za posledních dvacet dní). Podle našich informací probíhají diskuse s regulátorem, zda je možné do denních obchodovatelných objemů započíst i tzv. blokové obchody (třeba na účtech jednoho brokera), které by mohly objemy uměle zvyšovat.

Z toho, co o transakci víme, se potvrzuje, že se chystá zvláštní obchod mezi státem a státní firmou. Regulátor, tedy ČNB, by se měl soustředit na to, zda nejsou oba subjekty předem dohodnuty na cenách a kurzotvorných informacích. Těžko tipovat, jak transakce dopadne. Vše nasvědčuje tomu, že se hodně protáhne a stát již počítá s tím, že si na stavbu dálnic na podzim vezme překlenovací úvěr.

Srba bude zase bohatý

Patnáct milionů korun, které policie zabavila u Karla Srby, se bude muset zločinci vracet. Podle právníků to nemůže dopadnout jinak, protože podle Ústavního soudu bylo Srbovi v úplatkářském případě - nikoli v případě nájemné vraždy - odepřeno právo na spravedlivý proces.

Je-li tomu tak, je buď zcela absurdní náš právní řád, nebo názory policie. Srba nedoložil, kde k penězům přišel, vydělat si je nemohl. Tvrdil, že to byly úspory po mamince a dědečkovi (ten mysteriózně překonal kolkování bankovek). Srba, jak známo, spolupracoval s vojenskou rozvědkou. Byly to snad peníze rozvědky? Chybí jí v účetnictví? Jak to, že Karla Srbu neobvinila finanční policie? Co na to finanční úřad? Zdanil snad řádně Srba ty peníze?

Ve kterém daňovém přiznání? Všichni si to tedy pamatujme: miliony v kufrech, na půdách, v garážích a podobně - to se v Česku smí. Až přijdou s berňákem problémy, odvolejte se na Srbu.

Lepší než nic

Je tomu už skoro čtyři roky od doby, kdy americký prezident George W. Bush ohlásil odvážný plán změn v imigrační politice, který sliboval sympatické kroky jako nabídku limitované amnestie pro ilegální migranty, kteří v USA pracují.

Z návrhu zbyly trosky, o kterých týdeník The Economist napsal, že jsou lepší než nic. Má o nich hlasovat americký Senát. Dvanáct milionů ilegálů, kteří v USA žijí, získá možnost se "legalizovat", ale budou se muset nejprve vrátit do své rodné země a tam absolvovat "interview" na americké ambasádě.

Zároveň bude zaveden program pro hostující dělníky. 200 000 dělníků získá možnost přijít do USA na dva roky, pak se budou muset na rok vrátit domů. Celkově budou moci v USA pobývat šest let. Budou muset ale do Ameriky přijít sami. Nebudou si smět vzít s sebou příbuzné (The Economist zdůrazňuje, že právě rodiny emigrantů tvoří základ živoucích komunit). Za to, že s tím málem konzervativci souhlasili, bude zaveden celý rozsáhlý "restriktivní průmysl". Desítky miliard dolarů na ploty a ostnaté dráty, více zbraní pro pohraniční policii, více úředních povinností a nákladů pro firmy, které budou muset důkladněji zkoumat legalitu zaměstnanců a ručit za ni. Dále bude americká vláda rozšiřovat programy zelených karet pro programátory a podobné profese.

Je paradoxní, jak se imigrační program země založené na přílivu chudých, ale pilných lidí podobá tomu českému, který také vymýšlí pilotní programy na dovoz kazachstánských zubařů. Je to pokrytectví. Na mexických imigrantech stojí americká ekonomika. Nikdo jiný v té zemi nemyje nádobí, stejně jako u nás nikdo jiný než Ukrajinci nepracuje ve stavebnictví a nikdo jiný než Ukrajinky nechodí poklízet do domácností. Správné je legalizovat to, oč se ekonomiky opírají.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.