Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Strmý pád dolaru

21.9.2007
Euro dosáhlo historického maxima vůči dolaru. To, že dolar klesá, samo o sobě nepřekvapuje. Spojené státy potřebují vyrovnat nerovnováhy: Amerika dlouhodobě dováží víc, než vyváží, trpí rozpočtovým schodkem a Američané mnohem více utrácejí, než spoří.
Jenže pád je moc prudký a náhlý, příliš emocionální. Radovat se z něj nemůže nikdo. Především proto, že světové finance (i světovou ekonomiku) čeká období neklidu, volatility a nestability – možná dokonce chaosu.
Americká centrální banka pod vedením Bena Bernankeho snížila před třemi dny úrokové míry o polovinu procenta (více, než trhy čekaly). Akcie v USA i Evropě to přivítaly a začaly zvesela růst. Jenže je tu velká nejistota. Bernanke totiž nereagoval na inflaci, nezaměstnanost či využití kapacit, nýbrž na nedůvěru na mezibankovním trhu a propad akcií. Nikdo neví, jak se dolarové úroky budou vyvíjet dál. Budou stoupat, aby zabránily inflaci a zastavily pád dolaru, nebo klesat, aby pomohly americké ekonomice vyhnout se recesi?
Americká ekonomika asi stejně do recese spadne. Pád cen nemovitostí ovlivní poptávku i ochotu bank půjčovat. Rozsah dopadu krize hypoték na Evropu a její bankovnictví není ještě zmapován. Evropě ale hrozí, že případná recese v USA (a příliš drahé euro) ohrozí export. Pokud po záchraně banky Northern Rock postihne finanční krize také Británii, exportní schopnosti eurozóny se omezí ještě víc. Jen co se prach trochu usadí, bude třeba přepisovat hospodářské prognózy. Včetně těch našich.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.