Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Stropy - už aby to bylo

HN.IHNED.CZ  13. 3. 2007

Sociální demokraté v pátek předložili parlamentu návrh na zavedení stropů sociálního pojištění, tedy to, po čem investorská komunita volá řádu let. Jsme totiž jedinou zemí v Evropě, která stropy nezavedla. Odvody "pojistného" dosahují u vyšších platů přímo astronomických výšek, jsou čtvrté nejvyšší v Evropě.

Trápit by to nemělo jenom zahraniční obchodní komory, které v této věci nejvíce lobbují. Není to ani zájem "horních deseti tisíc". Fakt, že stropy nemáme, se jeví jako stále akutnější problém. Období montážních hal končí. I kdybychom je chtěli, začínáme být drazí. Potřebujeme nutně nové investice s vyšší přidanou hodnotou, více vývoje, výzkumu a jiné sofistikované práce. To znamená mít možnost platit špičkové odborníky, nejen manažery.

Takže je dobře, že s tím sociální demokracie přišla a doufejme rovněž, že ODS nebude tento návrh odmítat jen proto, že ho předložila ČSSD. Ta mimochodem možnost dohody na této věci před více než rokem zazdila, protože do legislativních námluv s komunisty se to nehodilo. Dobře, že přichází s nápravou.

ODS sama hodlá předložit brzy podobný návrh, takže je naděje, že by se obě velké strany mohly konečně nějak shodnout. Širší politické krytí některých klíčových reformních kroků - pokud je jen trochu možné - je z ekonomického hlediska prospěšné, protože zajišťuje do budoucna této zemi stabilní a předvídatelné investiční prostředí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.