Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Studenti jako rukojmí

HN.IHNED.CZ  20. 6. 2007  

Pokud vláda skutečně sebere univerzitám miliardu, hrozí rektoři, že přijmou až o deset tisíc studentů méně, než slibovali. Chtělo by se říci, je to opovrženíhodná taktika, brát si za rukojmí studenty. Jenomže mnoho vysokých škol opravdu praská ve švech: kapacity jsou omezené fyzicky (počty budov a učeben) i lidsky (učitelé).

Krom toho: s tím, že rozpočet bude o miliardu nižší, nikdo prostě nepočítal. Není to neprozíravost, koaliční strany nic takového v předvolebním programu neměly a ani kabinet se o tom v programovém prohlášení nezmiňuje. Naopak, do poslední chvíle vláda opakovala, že školství patří k prioritám, protože investice do vzdělávání jsou investicemi do budoucnosti této země.

Je-li tedy třeba v rozpočtu dále škrtat (a to lze prakticky vždy), nabízejí se jiné kapitoly. Jen namátkou: na co potřebuje například ministerstvo průmyslu 11 miliard korun ročně? Máme přece tržní ekonomiku. A proč by měl resort zdravotnictví spotřebovat miliard bezmála devět, když tady máme pojišťovny?

Šetřit na univerzitách, když vláda není schopna prosadit školné, to je prostě zločin. Stejně jako je zločinem osekávání rozpočtu už tak dost nedůstojně obraného ministerstva kultury.

Rektoři teď sice taktizují poněkud brutálně. Jenže stejně brutálně zjevně taktizuje i ministr financí: některým resortům bylo přiděleno dramaticky méně, aby by si pak mohly "vybojovat" stejně jako letos. Pohrůžka "přijmeme méně studentů" tak dost možná není ničím jiným než pokusem, jak jich nakonec na univerzitu dostat co nejvíc.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.